K ČSSD se začínají vracet voliči, kteří opouštějí loď kapitána Babiše, komentuje volební průzkum expremiér

19.09.2020 22:35

„Zdá se, že k sociální demokracii se začínají zvolna vracet její v sobotkovské éře ztracení voliči, kteří opouštějí loď kapitána Babiše,“ shrnuje výsledky, pro sociální demokracii lehce pozitivního, průzkumu volebních preferencí agentury SANEP bývalý premiér Jiří Paroubek. Rozebral i strany, které se umístily na lepších pozicích. Druzí Piráti dle něho „na rozdíl od tradičních pravicových stran volí alespoň tu a tam výběrovou opoziční politiku“. Třetí ODS pak podle expremiéra dojela na to, že její vedení „vyměnilo mercedes za multikáru z Řeporyjí“.

K ČSSD se začínají vracet voliči, kteří opouštějí loď kapitána Babiše, komentuje volební průzkum expremiér
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20915 lidí
Paroubek se zaměřil na průzkum agentury SANEP, ze kterého vyplynulo, že nejsilnější stranou a favoritem sněmovních voleb zůstává hnutí ANO. Oproti průzkumu volebních preferencí v červenci však ANO pokleslo z 29,3 % na 28,2 %.

Na druhém místě se v průzkumu umístili Piráti s výsledkem 14,6 %, což je jen o dvě desetiny méně než před dvěma měsíci. „Není to žádná velká ztráta, spíše potvrzení silné druhé pozice Pirátů, kteří na rozdíl od tradičních pravicových stran volí alespoň tu a tam výběrovou opoziční politiku. To znamená, že vše bezhlavě nekritizují a tu a tam projevují měkčí a pružnější postoj k pozici vlády,“ okomentoval pirátské výsledky expremiér. Problémem Pirátů však dle něho je, že nemají až tak silné voličské jádro.

Třetí pozici v průzkumu SANEP zaujmula ODS. „Je zajímavé, že oproti měření v červenci volební preference ODS poklesly z 13,5 % na 12,4 %. To už je poměrně citelný pokles, zhruba o desetinu potenciálních voličů. V řadě svých článků z nedávné doby jsem psal o tom, že preference ODS v nejlepším případě stagnují. Příčinou této situace je, podle mého názoru to, že ODS kritizuje velmi ostře, často bezhlavě a většinou za každou cenu, vládu A. Babiše,“ přemítá Paroubek.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Podle bývalého šéfa vlády nemá ODS ani silného lídra a její předseda Petr Fiala se prý na svou funkci „nehodí“.

A to není jediný problém strany: „Kromě Fialy je zde další retardační personální fenomén, a tím jsou výkony starosty Řeporyjí Novotného. Stal se jakýmsi klaunem a přitom maskotem vedení ODS. Pro konzervativní voliče ODS, což jsou ‚lepší lidé‘ především z vyšších měšťanských vrstev, je vulgární způsob vyjadřování Novotného, doprovázený spokojeným přikyvováním profesora Fialy, nepřijatelný. A samozřejmě stále ještě doznívá dopad secese Václava Klause ml. z ODS a části voličů ODS za tímto politikem. ODS si na místo velmi vzdělaného a schopného poslance V. Klause ml. pořídilo na systemizované místo zlého muže strany, stojícího nejdále na pravici, právě Novotného.“

Paroubek spory ohledně setrvání Václava Klause mladšího a Pavla Novotného v ODS shrnul slovy, že „vedení ODS vyměnilo mercedes za multikáru z Řeporyjí“.

Čtvrtá je pak v žebříčku sociální demokracie. Její volební podpora pak vzrostla z červencových 8,2 % na zářijových 10,1 %. To má dle mínění bývalého předsedy vlády co do činění s aktuálním předsedou. „Hamáček představuje v rámci vlády jakousi klidnou sílu, rutinéra, který je schopen se dohodnout s každým a velmi umně proplouvat úskalími současné krize. Jeho řízení ústředního krizového štábu na jaře bylo vlastně ukázkové. Zastínil i premiéra Babiše a další politiky,“ tvrdí Paroubek. Dle něho „kvalitní výkon“ podávají i ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová a ministr zemědělství Miroslav Toman.

Paroubek tedy z průzkumu usuzuje, že si vládní strany „díky posilující se pozici ČSSD udržují zhruba 40% blok hlasů“. „Pokud nezačnou dělat zbytečné velké chyby, mohou tyto strany ještě dále posilovat,“ zmiňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

14:38 Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

Když dala televize CNN Prima News prostor docentu Miloslavu Ševčíkovi, který kandiduje za TSS do Sně…