Kajnar: Bez pomoci státu se ovzduší na Ostravsku nezlepší

02.11.2011 18:25

Je tomu rok a půl, co město Ostrava zažalovalo stát kvůli znečištění tamního ovzduší. Zatím se ale příliš nezměnilo. „Žaloba leží soudu na stole, čekáme, kdy přijde na řadu,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar.

Kajnar: Bez pomoci státu se ovzduší na Ostravsku nezlepší
Ovzduší na Ostravsku znečišťuje především doprava, lokální topení, průmyslové emise a v neposlední řadě zplodiny z Polska. „Ostrava nemá žádné prostředky, jak by to mohla řešit. Žaloba státu byl poslední krok, v podstatě výraz bezmocnosti," stěžoval si Kajnar v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

„Žalobou chceme především vytvořit tlak na vládu," vysvětluje Kajnar, co chce město žalobou získat. „Je potřeba provést celou řadu opatření. Například vytvořit nízkoemisní zóny a podporovat nízkoemisní dopravní prostředky."

Ministerstvo životního prostředí spolupracuje

Na druhou stranu si Kajnar pochvaluje, že spolupráce s ministerstvem životního prostředí se zlepšila. „Tomáš Chalupa chce zadat studii, která bude řešit nečištění na Ostravsku. Před 14 dny se se dokonce sešel se svým protějškem z Polska a podepsali spolu dohodu o spolupráci."

Právě znečištění z Polska je veliký problém, neboť průmyslové podniky zde nemusí dodržovat tak přísné emisní limity. Ani u českých továren si ale Kajnar není jistý, jestli limity dodržují. „Česká inspekce životního prostředí to však bedlivě sleduje," věří primátor.

Se žalobou uspějeme

Petr Kajnar je přesvědčen, že pokud by soud žalobu řešil nyní, Ostrava by určitě uspěla. „Já ale doufám, že než se soud k žalobě dostane, nebude už co řešit, neboť všechny požadavky už budou splněny," přál si Kajnar.

Určitě to ale nebude tak jednoduché. Proces zlepšování životního prostředí může trvat až deset let a stát až desítky miliard korun.

Související:

Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: afk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…