Kalousek: Drž už hubu, ty zloději!

28.06.2018 6:44

Exhejtman Středočeského kraje Davida Rath se včera dočkal opětovného rozsudku, kdy za korupci v souvislosti s veřejnými zakázkami má jít na 8,5 roku do vězení. Kvůli tomu následně pronesl projev, v němž se připodobnil k Miladě Horákové. A to rozčílilo poslance za TOP 09 Miroslava Kalouska.

Kalousek: Drž už hubu, ty zloději!
Foto: Kalousek
Popisek: Miroslav Kalousek na tiskovém brífinku před schůzí sněmovny
reklama

„Kdyby žil v době M. Horákové, dopadl by ne jako M. Horáková, ale jako jeho otec, nemilosrdný bolševik, který likvidoval lidské osudy. Stejně jako otcové ministra Pelikána a dalších. Naši otcové měli páteř a platily za to i jejich rodiny. Ať, proboha, ten zloděj drží hubu,“ poznamenal velmi rázně Kalousek.

Anketa

Bude Miroslav Kalousek zvolen do příští Poslanecké sněmovny?

9%
91%
hlasovalo: 9007 lidí

Reagoval tak na Rathova slova, který řekl, že kdyby žil v době Milady Horákové, s velkou pravděpodobností by dopadl stejně. Svůj proces tak přirovnal k jejímu, a to v den, kdy si Česko připomíná oběti komunistického režimu. 

„Kdyby on žil v té době, přidal by se ke komančům a v klidu rozkrádal socialistický majetek a někde by si stavěl chatu z nakradenych cihel. Neměl by si vůbec brát Horakovou do svých prolhaných úst,“ poznamenala pak k Rathovým slovům v diskusi na twitteru Marie Sedláčková.

„Já kdysi považoval Mackovu facku za trochu nehodnou dospělých a veřejně činných chlapů. Sakra, jak já by si dneska lísknul, to by byla facka jak od Macka,“ napsal následně také na Kalouskova slova další diskutér.

Fotogalerie: - Jmenování Babišovy druhé vlády

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...

„Bylo to zbabělé, protože to bylo zezadu a bez varování. Občas jsem jí někomu natáhl, ale nikdy nikomu nepřipravenému zezadu. To dělají jenom Mackové...“ odvětil mu však na to Kalousek.

„Největší svině se dnes opírají o odkaz T. G. Masaryka a Milady Horákové: Andrej Babiš, Jiří Ovčáček, David Rath. Hnus a ostuda,“ poznamenal další diskutér.

A rozčílila se i Jarmila Seidlová. „Odporný lidský odpad! Jak se může přirovnávat k té úžasné ženě?“ napsala. A přidali se i další. 

„Za znevážení památky jedné z velkých a statečných osobností tohoto národa bych mu hned pár let přidala,“ poznamenala pak také například uživatelka Rejhonka. 

Soud o vině Ratha a dalších deseti obžalovaných neměl pochybnosti. Za klíčový důkaz označil výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která se ke korupci přiznala a popsala, jak systém ovlivňování zakázek vypadal. Za spolupráci s policií Salačová získala status spolupracující obviněné a soud dnes její významnou roli v případu odměnil tříletým podmíněným trestem.

Podle předsedy trestního senátu Roberta Pacovského její výpověď doplnily například odposlechy pořízené policií, které jsou při pětiletém trvání soudního procesu terčem kritiky advokátů a důvodem, proč byl původní odsuzující rozsudek zrušen odvolacím soudem. Pacovský odkázal na loňské usnesení Nejvyššího soudu, podle něhož odposlechy byly pořízeny zákonně a lze je v procesu použít. Zdůraznil také, že soud rozhodoval na základě odposlechů, kterým bylo zřetelně rozumět.

Rozsudek si nepřišel vyslechnout nikdo z obžalovaných. Rath uspořádal tiskovou konferenci před Pražským hradem v době, kdy soudce vysvětloval důvody, které senát vedly k vynesenému rozsudku. Bývalý vrcholný politik sociální demokracie oznámil, že podal odvolání proti rozsudku již v úterý. Tvrdí, že předem věděl, jak soudní jednání dopadne. Podle právníků oslovených ČTK však není možné odvolání proti rozsudku, který ještě nebyl vynesen.

Rath na setkání zkritizoval také justici, která podle něj plní zadání některých politiků. Kauzu považuje za politický proces, jehož cílem bylo odstranit nepohodlného politika. Pacovský však v úvodu zdůvodnění rozsudku kategoricky odmítl, že by soud čelil nějakým vnějším tlakům. Zdůraznil, že verdikt je rozhodnutím nezávislého senátu.

Soud uložil velmi podobné tresty jako navrhoval státní zástupce Petr Jirát, který však byl nespokojen s tím, že soud nenařídil propadnutí veškerého majetku Ratha a Kottových. Soud to zdůvodnil tím, že by šlo o příliš přísný trest, jelikož obžalovaní nezískali veškerý majetek trestnou činností. Nařídil zabavení peněz, které u nich policie zajistila při domovních prohlídkách v Hostivici a Rudné na počátku kauzy v roce 2012. U Ratha šlo o 22 milionů korun, u manželů Kottových zhruba o 17 milionů korun a akcie. Soudce uvedl, že tyto částky převýšily výši úplatků, kvůli nimž byli souzeni.

Případ se týká tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Za zajištění vítězství v tendru podle obžaloby brali Kottovi s Rathem úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

V případu figuruje také podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Soud jí potrestal pěti roky vězení. Potrestáni byli také manažeři stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Stavbaři Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažery zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martina Jireše a Jindřicha Řeháka potrestal soud 5,5 lety vězení. Tříleté podmínky vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…