Kalousek: Zvýšení daní? Stanjurovi budou nadávat, já ho podporuji. Někdo to zaplatit musí

04.07.2022 9:46 | Ze sítí

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připustil zvyšování daní pro firmy, které dosahují mimořádně vysokých zisků. V rozhovoru pro Seznam Zprávy potvrdil, že bude žádat sněmovnu o schválení další půjčky 50 mld. Kč a schodek rozpočtu tak dosáhne 330 mld. Kč. Uvedl také, že nedodrží slib o nezvyšování daní a naopak prohlásil, že zvyšování daní není v tuto chvíli tabu.

Kalousek: Zvýšení daní? Stanjurovi budou nadávat, já ho podporuji. Někdo to zaplatit musí
Foto: Screen vysílání Prima CNN
Popisek: Zbyněk Stanjura v Partii

Na to reagoval bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, když na svém Twitteru Stanjuru podpořil.

„Kdekoliv bude navrhovat zvýšit odvod,nebo kdekoliv navrhne snížit státní výdaj, budou mu nadávat. Právě proto by si v tom zasloužil Zbyněk Stanjura podpořit. Strukturální deficit nelze zlikvidovat jinak, než že někdo méně dostane a jiný zas více zaplatí.“

 

Ne všichni jsou však stejného názoru. V diskuzi pod zmíněným tweetem se objevovaly i názory odkazující na nereálnost předvolebních slibů.

„ODS říkala, že nebude zvyšovat daně. To je podvod na vlastních voličích a to se nezapomíná!“

„ODS také říkala, že “zastaví hrozivé zadlužování”. Kdyby se jim to nepovedlo, byl by to podvod na vlastních voličích. Zapomenout by se nedal, protože bychom si to každý rok připomínali neúnosnými náklady na dluhovou službu,“ reagoval ale Kalousek a připomněl tak rozpor, který ODS před volbami hlásala.

„Tak takhle se vytváří to investorské prostředí…nejistota, nepředvídatelné, nikdo nedokáže nic spočítat, kdo náhodou uspěje tomu změníme podmínky…pro zahraniční investory se staneme opět východem. Hlavně nesnižovat výdaje státu, aby se to nikoho nedotklo samé předvolební lži,“ napsal další nespokojený s rozporem v předvolebních slibech a povolební realitě a přidal i obavu z dopadu těchto opatření na budoucí investorská rozhodnutí.

Ani další diskutéři nezůstali ministru Stanjurovi nic dlužní.

„Já jsem tuto vládu volil v očekávání, že zeštíhlí byrokracii a zefektivni fungování správy státu, sofistikovanější podporu potřebným... Místo toho vaří z vody.... A ty prohlášení ministra financí to je prostě kabaret,“ napsal jeden.

„Není to ten sám, který před ani ne rokem dělal ramena, že daně se v žádném případě zvyšovat nebudou? Zvyšování daní je vždy důsledkem neschopnosti smetánky ušetřit na výdajích. Od těchto jsem zázraky nečekal, ale i tak ta rezignace přišla hodně rychle,“ připojil se druhý.

„Jsem tenkrát říkal, že to je hodně rezolutní slib a že by si s takovým slibem měl dávat bacha. Přišlo to dřív než jsem čekal,“ zhodnotil zmíněná opatření další.

Dodejme, že ve zmíněném rozhovoru pro SeznamZprávy zmínil ministr Stanjura i boj s inflací. Ten podle něj leží na České národní bance.

„Nezapomínejme na to, že boj s inflací má na starost ČNB. Je to její úkol, my k tomu můžeme přispět, nebo to můžeme zhoršit.“

reklama

autor: MaA

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

21:01 FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

Moderátor České televize Jakub Železný si povšiml „chyby“, které se prezident Petr Pavel dopustil na…