Kalousek kritizuje zavedení zelené nafty. Vláda prý udělala krok zpátky

06.04.2014 20:32

Vláda schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce. Díky tzv. zelené naftě dostanou zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné s biopříměsí. Tento návrh ale kritizuje bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Kalousek kritizuje zavedení zelené nafty. Vláda prý udělala krok zpátky
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Pro návrat zelené nafty hlasovala vláda jednomyslně. „Vláda se dnes shodla, že v souladu s koaliční smlouvou se k tzv. zelené naftě vrátíme ještě letos. Bude připravena novela zákona o spotřební dani a vracíme se k podpoře na stejné úrovni jako v roce 2013. Byli bychom rádi, kdyby byl zákon účinný již letos. První možný termín je 1. červenec," uvedl pak premiér Bohuslav Sobotka.

Celý text ZDE.

Tento krok se však nelíbí prvnímu místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. „Znovuzavedení ‚zelené nafty‘ je systémovým krokem zpátky, který zkomplikuje správu daně, zvýší administrativní náklady státu a především otevře obrovský prostor k daňovým únikům,“ napsal ve svém tiskovém prohlášení.

Podle Kalouska je tzv. zelená nafta navíc zbytečná. „Pokud je vláda přesvědčena, že je potřeba navýšit veřejnou podporu českým zemědělcům, má plnou kompetenci učinit tak na výdajové straně bilance dotačním mechanismem. Není potřeba kvůli tomu křivit daňový systém a otvírat dveře daňovým únikům,“ dodal.

Právě vláda Petra Nečase zelenou naftu zrušila. Po protestech zemědělců ale své rozhodnutí zmírnila – ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunula a na loňský rok jen snížila vratku z původních 60 na 40 procent. Tato 40procentní vratka bude teď pokračovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan řekl, kde se bude vyhazovat. Konkrétně

13:23 Rakušan řekl, kde se bude vyhazovat. Konkrétně

Předseda Starostů Vít Rakušan zopakoval, že ho mrzí volební výsledek v rámci koalice PirSTAN, kdy ka…