Kalousek přednesl nové, nejdrsnější obvinění směrem k Babišovi. Zmínil i Nagyovou

14.02.2017 9:51

Mají se rádi asi jako kočka s myší. Téměř cokoliv, co současný ministr financí Andrej Babiš (ANO) může svést na svého předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09), učiní tak. A ten o něm nemluví zrovna také lichotivě. Jak uvedl v rozhovoru pro FORUM 24, do postele s Babišovým „dobrem“ nevleze.

Kalousek přednesl nové, nejdrsnější obvinění směrem k Babišovi. Zmínil i Nagyovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Kalousek se úvodem svého rozhovoru vyjádřil k nadcházejícím sněmovním volbám, ve kterých se podle něj prosadí témata, jež budou rezonovat emocemi. „Zejména populisté budou pravděpodobně dál zvedat kartu imigrační krize – a já nepopírám, že to téma je. Otázkou je jen to, zda se uchopí slušně a racionálně, nebo zda se populisticky zneužívá,“ zmínil. Především však podle něj půjde o rozhodnutí společnosti, zda půjdeme cestou oligarchie východního typu, nebo zda ubráníme to, čemu říkáme liberální parlamentní demokracie. „Buď bude bohatství společnosti přerozdělovat několik oligarchů ve svém vlastním zájmu, nebo se na bohatství společnosti budou podílet všichni a rozhodující silou bude střední třída. To první nechceme, děláme všechno pro to, abychom tomu zabránili, pro to druhé chceme udělat všechno,“ zmínil Kalousek.

Andrej Babiš pak podle něj dané riziko personifikuje. „Ale to riziko se netýká jenom České republiky, týká se celé řady zemí, zvláště v postsovětských satelitech vždy najdeme nějakého oligarchu Babišova typu. Zajímavé je, že skoro každý z nich má nějakou minulost zakotvenou v tajných službách a skoro u žádného z nich nezjistíte, jak přišel ke svému počátečnímu majetku. To je takový typický druh po roce 1989,“ podotkl.

Varoval také před tím, že by se Babiš stal premiérem či ministrem vnitra. Dovršila by se tak podle jeho názoru dlouhodobá snaha o maximální vliv na represivní složky. „Doufám, že se nic takového nestane. Pochopitelně každé politické zesílení Andreje Babiše zesílí i tento jeho vliv. Ten je dlouhodobý a silný – a všichni to víme,“ zmínil s tím, že Babiš také výrazně zneužívá moc proti svým oponentům.

V souvislosti se současným ministrem financí pak bylo zmíněno i jméno nacistického vůdce Adolfa Hitlera. „Chraň Bože, že bych chtěl pana Babiše přirovnávat k Adolfu Hitlerovi, to opravdu ne, to by bylo příliš silné přirovnání – ale ani německá NSDAP by nikdy nezesílila, pokud by nepřišla světová hospodářská krize. To se tak bohužel stává, že v okamžiku krizových časů přichází spasitel a říká: ‚O nic se nestarejte, já to všechno zařídím.‘ Lidé, kteří jsou ze situace frustrovaní, jsou náchylní mu věřit a on to potom opravdu pro sebe všechno zařídí. Konce pro společnost historie zná jenom špatné. Žádné dobré nezná,“ uvedl.

Původní text ZDE.

Následně se Kalousek vyjádřil také k tomu, že jej mrzí, že jeho topce je přisuzována atmosféra, která byla na Úřadu vlády kolem paní ředitelky Nagyové. „To beru jako nespravedlnost, s tím opravdu neměla TOP 09 nic společného. Ale jinak jsme se samozřejmě v letech 2010–2013 podíleli na vládě a veškeré trápení s Věcmi veřejnými a kroky, které jsme – tvrdím – museli dělat. Byly prostě nepopulární, ale museli jsme je udělat. Kdo rád dělá nepopulární kroky? Ty pochopitelně padají na naši hlavu. Já se k té odpovědnosti hlásím,“ podotkl Kalousek, jehož strana vnímá Babišovo hnutí podle jeho slov jako principiálně nejnebezpečnější subjekt na politické scéně. „Protože je to jednoznačně jediný subjekt, který s ním opravdu do politické postele nevleze, tím jsem si naprosto jist… Na to jsme samozřejmě hrdí,“ uzavřel.

A nemohla chybět ani otázka směřovaná k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten dokázal podle Kalouska společnost dokonale rozdělit. „Jsem přesvědčen, že to dělal úmyslně a ve vlastním zájmu. To je první věc, kterou pokládám za škodu. Nemáme prezidenta, který by zemi spojoval, dával jí nějakou naději, nějakou vizi,“ pustil se do kritiky závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…