Kalousek smrtelně vážně o restitucích i daních

08.09.2012 8:26

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) jde v rebelii uvnitř občanské demokracie o vnitrostranický zápas. Podle ministra nechtějí Petra Nečase (ODS) jako předsedu strany. Pokud se na balíčku zvýšení daní nedomluví, nemá smysl takovou koalici udržovat, sdělil ministr financí s tím, že věří, že odpovědnost koaličních poslanců zvítězí.

Kalousek smrtelně vážně o restitucích i daních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

Rebelům uvnitř ODS podle Kalouska nejde o žádnou rozpočtovou legislativu, ale o vnitrostranický zápas. Podle ministra ani sami nevědí, co by chtěli jinak. A jak Kalousek v rozhovoru pro Právo přiznal, on s poslanci odmítající vyšší DPH jednat nebude. Sám si neumí představit, že by souhlasil se změnou, která by vedla k negativnímu rozpočtovému dopadu.

Koalice bez smyslu

Dospělá, vyzrálá politická strana se pozná podle toho, že je schopná dohodu dodržet, míní šéf financí. „Pokud náš koaliční partner na to nebude mít sílu, tak koalice nemá smysl,“ sdělil ministr pro Právo. Stejný názor má Kalousek i v případu církevních restitucí.

Snahou tohoto zákona o vyrovnání je podle něj to, aby byly církve soběstačné. „Tu dohodu jsme s církvemi podepsali a já každou podepsanou dohodu beru smrtelně vážně,“ sdělil Kalousek s tím, že je i tady otázka, zda se najde stejná síla i u koaličních partnerů.  Pokud tomu tak nebude, koalice podle ministra ztrácí smysl. Navíc pokud to nebudou právě oni, kdo vyřeší restituce, tak už nikdo.

Rebelové nechtějí Nečase, Klaus má stejnou motivaci

Co se ale týká aktuální rebelie uvnitř ODS má v tom Kalousek jasno. „Vždyť ti pánové nechtějí pana předsedu Nečase jako předsedu ODS,“ míní s tím, že jejich aktuální argumenty nebude brát vážně. „To jsou zástupné argumenty. Oni nechtějí pana premiéra Nečase,“ dodal Kalousek.

U prezidenta Klause je šéf financí přesvědčen, že v tuto chvíli je pro prezidenta další vývoj v ODS vyšší prioritou než parametry daní. „A že má stejnou motivaci jako těch šest pánů,“ myslí si Kalousek.

Odpovědnost zvítězí

Na otázku, zda není červeným hadrem pro obyčejné lidi, že se poslanci hádají o zvýšení daní pro bohatší zaměstnance, ale na snížení valorizace důchodů se v klidu dohodnou, ministr odpověděl, že jako vzbouřenec hledáte zástupné důvody. „Tak si najdete takový, který uvnitř ODS vypadá nejvěrohodněji,“ dodal pro Právo.

Nakonec je ale Kalousek stejně přesvědčen, že zvítězí odpovědnost koaličních poslanců a že ty nezbytné, nepopulární kroky schválí a že schválí i rozpočet.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

8:06 Marné, paní Fridrichová. ČT na vás nedá. Ze zákulisí: Smlouvy, které neznáte

Hospodaření ČT má stále své mouchy. Například že se neřídí zjištěními Nory Fridrichové a 168 hodin. …