Tony Stafford z britské Volební komise ale podotkl, že v různých evropských zemích podobné kontrolní instituce již existují, i když záběr jejich činnosti se liší.
„Členské příspěvky politických stran jsou obecně velmi nízké, třeba ve Velké Británii tvoří u velkých stran jen dvě až tři procenta jejich příjmů," zmínil k problému také Stafford. Volební komise, kterou zastupuje, je prý nezávislým orgánem, který dohlíží nad činností politických stran.
„Volební komise poskytuje granty opozičním stranám v britském parlamentu a v regionálních parlamentech na jejich činnost a taky existuje podpora pro ty, kdo ve volbách kandidují, ale většina příjmů jsou buď dary, nebo příjem z podnikání," zmínil také Angličan Stafford.
Politické strany musejí podle jeho slov britské Volební komisi každé tři měsíce hlásit sumy, které přesáhnou 7,5 tisíce liber, tedy asi 223 tisíc korun. A od roku 2006 musejí hlásit i půjčky, které si berou.
Dárcem jen člověk zapsaný v seznamu voličů

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb