Karel Gott pozval Havla domů... Dusné svědectví. A mnohem více

1. 10. 2020 12:00

Od smrti Karla Gotta právě dnes uplynul jeden rok. Při té příležitosti se na světlo světa dostala nová kniha plná dosud neznámých osobních vzpomínek. Mistrova nejstarší dcera Dominika popisuje i to, jaký měl její otec vztah k prezidentům Havlovi, Klausovi i Zemanovi a nevynechává premiéra Andreje Babiše.

Karel Gott pozval Havla domů... Dusné svědectví. A mnohem více
Foto: Repro foto ČT24
Popisek: Karel Gott v jednom z posledních rozhovorů pro ČT
reklama

Česká veřejnost si opět připomíná Karla Gotta. Právě dnes totiž uplynul přesně rok od odchodu pěvecké legendy. V předvečer smutného výročí se na pulty knihkupectví dostala nová kniha, plná vzpomínek na Gotta, jejímž autory jsou lidé, kteří k Mistrovi měli blízko. 

Publikaci „Poslední roky s Karlem. Otevřená zpověď mistrových nejbližších“ sepsal šéfredaktor Frekvence 1 Luboš Procházka, který byl coby novinář dlouhá léta po jeho boku, spolu se zpěvákovou nejstarší dcerou Dominikou Gottovou. 

Kniha převážně obsahuje osobní vzpomínky obou autorů na konkrétní situace nebo zážitky s Karlem Gottem, popisuje jeho vztahy v rámci rodiny, mezi spolupracovníky či kamarády, ale věnuje se i ne úplně příjemným tématům a vdova Ivana Gottová rozhodně nebude z knihy nadšena. V každém případě jde nepochybně o unikátní publikaci, která české veřejnosti přináší dosud neznámé střípky ze života jednoho s nejslavnějších Čechů moderní historie.

Anketa

Chcete Miroslavu Němcovou v Senátu?

6%
94%
hlasovalo: 30486 lidí

Na stránkách publikace lze nalézt kapitoly nazvané jako Poslední turné, Celoživotní múza, Poslední turné, Žárlivé scény, Sváděl novinářku, LSD a sex ve třech, Moskevské večery nebo Karlovy vztahy s prezidenty. A právě na posledně jmenovanou kapitolu se podíváme zblízka.

Jak sama zpěvákova dcera připomíná, Karel Gott se velice zajímal o politiku, fungování světa a zákulisí. „O tátovi bylo známo, že se zajímal důkladně o politiku a o chod světa. Uměl díky svému úžasnému hlasu a šarmu galantně proplouvat mezi režimy. Měl své slavné teorie o iluminátech, o kterých dokázal mluvit hodiny a hodiny. Pořád jsem od něj slýchávala, že všechno je jinak a že jsem velmi naivní ve svém pohledu na politiku,“ popisuje v knize Dominika Gottová a dostává se k popisu vztahů svého otce se všemi polistopadovými prezidenty.

„Ale co si vybavuji přesně, je jeho vyprávění o tom, že mnoho let neměl příliš v lásce Václava Havla. Jednou totiž vyšel nějaký článek o tom, že Havel to měl snažší než on. Že Havel si mohl v době temna psát do šuplíku, ale kdyby se táta nějak vzepřel, tak měl se svou kariérou konec. Ale mám pocit, že během let svůj názor na Havla změnil, protože ho dokonce pozval i domů na Bertramku. Myslím si, že v té době už byl s Ivanou a měl děti,“ vzpomíná Dominika.

Fotogalerie: - Mše za Karla Gotta

Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...
Zádušní mše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na...

Později prý dokonce její otec pozval bývalého prezidenta na oslavu. „Pak jsem také viděla bývalého prezidenta Havla na oslavě tatínkových sedmdesátin v pražském hotelu Ambassador. Pamatuji si, že tehdy mu tam Václav Havel říkal: Když jste měl čtyřicetiny, seděl jsem ve vězení! Při padesátinách jsem také seděl! Když vám bylo šedesát, byl jsem nemocný! Tak jsem konečně tady, na vašich sedmdesátinách!“ popsala.

„Pokud jde o prezidenty Václava Klause nebo Miloše Zemana, ty nikdy nekritizoval. Vím ale, že nepřímo při volbách v roce 2013 podpořil prezidenta Miloše Zemana, čehož se pak zalekl, a nějakým způsobem se bránil tím, že jeho jméno přesně nevyslovil. Nevím, co se přesně stalo, ale vím, že to doma táta hodně řešil,“ uvedla Gottova nejstarší dcera v nové knize.

Došlo též na současného předsedu vlády. „Ještě bych se ráda vyjádřila ke vztahům tatínka a Andreje Babiše. Vím, že ho současný premiér měl velmi rád a dokonce mu sponzoroval dvě turné. Také mu křtil v pražské pasáži Koruna desku Láska je nádhera. Táta se s ním pravidelně setkával i u něj doma v Průhonicích. Ale jakmile se na pana Babiše vyvalila řada potíží, začal se s ním potkávat méně. Bál se, aby s ním nebyl nijak výrazně spojovaný. Každopádně se tady sluší a patří panu Babišovi poděkovat za vynikající organizaci tatínkova pohřbu ze strany státu,“ dodala Dominika Gottová.

Knihu je možné objednat ZDE

Za zmínku jistě stojí i některé okolnosti související s přípravami Mistrova velkolepého pohřbu ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, zvláště pak speciální požadavek ze strany vdovy Ivany, kdo by měl na televizní obrazovce smuteční obřad komentovat.

„Přípravy pohřbu Karla Gotta provázely velké manévry. A Ivana Gottová, i přes velký otřes ze ztráty svého manžela, opět ukázala, jak direktivně dokáže postupovat, když si chce něco prosadit. Při vyjednávání o přímém přenosu s Českou televizí dala vedení veřejnoprávní instituce jasný požadavek, že chce, aby zádušní mši, kterou celebroval kardinál Dominik Duka, komentoval pro diváky ostřílený moderátor Jakub Železný. On totiž v té době bydlel nedaleko Gottových na Bertramce a Ivana prostě chtěla jeho. A tak na Kavčích horách jejímu požadavku vyšli vstříc,“ stojí v nové knize „Poslední roky s Karlem“, která kromě zajímavých svědectví obsahuje i dosud nikde nezveřejněné fotografie. 

Mimochodem, právě zmiňovaný prezident Miloš Zeman na Gotta zavzpomínal v nedělním rozhovoru pro Pressklub Frekvence 1. „Jeho odkaz si připomínám téměř každý den, protože na cédéčku poslouchám jeho skladby a těch cédéček mám několik, takže je střídám,“ uvedl prezident republiky. 

Vydání knihy během rozhovoru zmínil i její autor Luboš Procházka, který interview s hlavou státu vedl. „V knize Poslední roky s Karlem její autoři píšou o tom, že k Václavu Havlovi hledal Karel Gott cestu, s Václavem Klausem měl vztahy korektní, jak to bylo s vámi? Vím, že jste jeho podporovatel.“ „Vzpomínám si, jak mně sám zavolal, poděkoval za blahopřání k osmdesátinám a velmi se mi líbilo, když v televizi říkal ‚ať žije pan prezident‘. To víte, jsem ješitný člověk a od Mistra Gotta tohle zalichotilo. Tehdy jsem rodinu pozval do Lán, ale bohužel k tomu už nedošlo. Konec konců, pokud si paní Ivana s dcerami bude přát, vždycky je rád pozvu,“ uvedl Zeman.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

21:40 Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i přes nesčetná ujišťování, že nás v tomto týdnu uzavírání obcho…