Karel Janeček pro PL: Vystraš, rozděl a panuj, o to jde. Hrozí i horší věci než vymření

02.07.2024 4:45 | Rozhovor

Strategie dnešních elit včetně Fialovy vlády na ovládnutí lidí? „V současnosti podle mého názoru platí ‚vystraš, rozděl a panuj‘. Vystrašit populaci je klíčem k jejímu ovládání. Za minulého režimu se také strašilo, byť trochu jinak. To se rovnou zavíralo nebo rovnou popravovalo. Vystrašit lidi dnes je mnohem jednodušší, nejsou k tomu potřeba žádné pogromy nebo popravy,“ soudí matematik, finančník, filantrop a někdejší kandidát na prezidenta Karel Janeček. S ParlamentnímiListy.cz mluvil o svém novém projektu Archa.

Karel Janeček pro PL: Vystraš, rozděl a panuj, o to jde. Hrozí i horší věci než vymření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Janeček

Vládě Petra Fialy zbývá něco přes rok do sněmovních voleb. Podle nedávného průzkumu jí rozhodně důvěřují pouze dvě procenta populace. Jak to vidíte vy?

Nemyslím si, že je tato vláda nejhorší, ta předchozí byla také hodně špatná. Babišova vláda pro mě ovšem žádným zklamáním nebyla, ale tato vláda ano. V předchozích sněmovních volbách jsem ještě volil jednu ze stran pětikoalice, ale dnes toho lituji. Fialova vláda je pro mě veliké zklamání. Nicméně ekonomická a politická neschopnost vlády je jedna věc, ale vůbec nejhorší zklamání pro mě je, že tato vláda absolutně nebyla schopna podpořit svobodu, ochranu svobody projevu apod. Ta strašná diskriminace nastartovaná za Babiše během covidového období s touto vládou pokračuje. Ve věcech svobody projevu jsme na tom snad ještě hůř než dřív, tato vláda to ještě utužila. 

Je to hodně o lidech. Možná se nebudu shodovat s většinou vašich čtenářů, protože si nemyslím o panu Fialovi, že je to vyloženě špatný člověk. Myslím si pouze, že ten člověk se totálně minul povoláním. Měl zůstat tam, kde byl, a ne se cpát do takového úřadu a stát se poslíčkem řady špatných věcí. Naopak za velmi špatného člověka považuji ministra vnitra Rakušana. Má totalitní myšlení a ostrakizuje a straší lidi, to je hrůzné. Víte, já absolutně odsuzuji ruskou agresi na Ukrajinu, jenže přístup naší vlády k tomu je hrozný. 

Co další ministři?

Jednoho člena vlády znám osobně, ale nebudu jmenovat. K němu jsem míval respekt, ale i tento člověk mě zklamal. Nevím, jestli ve vládě mají povinně naučené floskule, které mají opakovat, ale strašit tím, že Putin bude chtít napadnout nás, je naprosté sci-fi. To by se rovnalo třetí světové válce, tím by přece Putin šel proti NATO. Nevěřím, že k tomu může dojít, a strašit tím lidi je manipulativní. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Všichni Janečka zklamali.. On mě také zklamal.., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRadek3 , 02.07.2024 10:13:17
Považoval jsem jej za schopného člověka s rozvinutým analytickým myšlením.. a on volil stranu pětikoalice. Odporujete si pane Janeček. Na jednu stranu říkáte, jak jsta zklamaný z pětikoaličního odbourávání demokracie a svobod, ale volil jste stranu a koalici, která ještě před volbama zkroutila ústavě ruce za záda a s pomocí Rychetského pučem uchopila moc .. Vlastizrádce a užitečný id..t Fiala je pro vás "dobrý" člověk. Běžte někam..

|  17 |  0

Další články z rubriky

Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

15:15 Bombardují nemocnice, západním firmám je to jedno. Ukrajinská ekonomka po nich chce miliardy

Ekonomka a expertka na ruskou ekonomiku a americko-ruské vztahy Elian Ribakova se zlobí na západní f…