Karel Schwarzenberg přirovnal Trumpa k Hitlerovi

20.01.2017 21:10

Před kamery České televize usedli čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg spolu s bývalým šéfem české diplomacie z ČSSD Janem Kavanem. Podle knížete byl první prezidentský projev 45. šéfa Bílého domu furiantský. V jednu chvíli dokonce srovnával Trumpa s Adolfem Hitlerem.

Karel Schwarzenberg přirovnal Trumpa k Hitlerovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Ten inaugurační projev byl poněkud furiantský. Apeloval na vlastenecké instinkty, sliboval obnovit velikost Ameriky a tak dále a tak dále. Jinak se ale projev příliš nelišil od jeho projevů předvolebních. I když, pokud člověk pamatuje ještě prezidenta Kennedyho,  tak tam určité jemné rozdíly cítí,“ podotkl kníže v úvodu.

Připomněl, že i Obama chtěl obnovit vnitřní sílu Ameriky a za 8 let se mu to podařilo jen zčásti. Schwarzenberg očekává, že se totéž přihodí i Trumpovi, protože američtí prezidenti sice mají velikou moc, ale nejsou všemocní. Trump se stejně jako jeho předchůdci bude muset popasovat s realitou, s názory v Kongresu a tak podobně. „Narazí na své meze a uvidíme, jak na to bude reagovat. Poněvadž jako podnikatel nemáte opozici a to je velká výhoda,“ zdůraznil politik.  

Proti Karlu Schwarzenbergovi usedl exministr zahraničí z ČSSD Jan Kavan. Také on poznamenal, že byl Trumpův projev standardní. Zajímavé bude, jak se Trump skutečně postaví k Rusku. Pokud něco Kavana zneklidnilo, tak je to především další vývoj vztahů USA a Číny, jakož i USA a Íránu.

Čestný předseda TOP 09 uvedl, že proti establishmentu bojovala celá řada politiků, především demagogicky ladění politici. „Všichni populisté a demagogové bojovali proti establishmentu. Říkal to Hitler, zaznělo to i během komunistického převratu v roce 1948. Já to pamatuju a ono se ukazuje, že to bývá lež,“ řekl Schwarzenberg.

K tématu se vyjádřil také někdejší český velvyslanec ve Washingtonu i v Moskvě Petr Kolář. Podle jeho názoru bychom neměli zapomínat především na Trumpovu nepředvídatelnost. Půjde o politika, který se může často spoléhat na svou intuici a je otázka, jak to bude fungovat. Může se také stát, že Trumpa ovlivní Kongres, jenže to může platit i naopak. Trump může zlomit vůli Kongresu a prosadit své plány.

Pokud jde o restart vztahů s Ruskem, Kolář zavzpomínal, jak se o totéž snažili George W. Bush nebo Barack Obama – a víme, jak to dopadlo. „Dnes je Rusko ekonomicky oslabené, prezident (Vladimir) Putin potřebuje spolupráci se Západem, potřebuje investice ze Západu a doufá, že mu vztahy se Spojenými státy pomohou udržet Rusko v roli světového hráče,“ předestřel svůj názor Kolář. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

10:02 Xaver o klenotu ČT: Žumpa. A věta Fridrichové, která ho dopálila nejvíc

Radní ČT Luboš Xaver Veselý přiblížil středeční zasedání Rady České televize. Zmínil objevení dalšíc…