Karlínští kluci, jako od Gottwalda. Tomáš Halík naložil Velebovi s Doubravou

14.04.2016 20:25

Páter Tomáš Halík dnes na webu Echo24.cz uváděl na pravou míru svůj rozhovor pro Katolický týdeník. V něm mluvil i o tom, že si začíná vážit premiéra Sobotky, který i navzdory prozemanovské části vlastní strany politicky roste, čímž se vymezuje proti lidem jako jsou senátoři Doubrava či Veleba, jež Halík přirovnává ke „karlínským klukům“.

Karlínští kluci, jako od Gottwalda. Tomáš Halík naložil Velebovi s Doubravou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík

„Já z přesvědčení stojím nad spory pravice a levice, protože vím, že naše politická kultura by potřebovala jak solidní sociální demokracii západního typu, tak solidní konzervativně liberální stranu,“ řekl Halík.

Dříve si myslel, že správné si zachovávat politickou neutralitu, dospěl však k závěru, že tváří v tvář prezidentu Zemanovi je to absolutně nemožné, protože „tragicky rozdělil společnost“ a neutralitu vymýtil. Halík však nevzdává naději a hledá seriózní politiky, kde jen to jde.

„Bohuslava Sobotky si vážím osobně – mj. za statečná slova, že ČSSD nebude parazitovat na strachu z uprchlíků,“ podotkl Halík a vysvětlil, že se premiér „snaží zachovat alespoň zbytky úcty a důvěry našich spojenců“, jejichž základy otřásá nejen Miloš Zeman.

Celý text zde

Sobotka je totiž vystaven i tlaku zespoda, z „prozemanovské části vlastní strany, která má mentálně blíž k postavám jako Doubrava či Veleba, kteří více připomínají Gottwaldovy stalinistické ‚karlínské kluky‘ než senátory demokratického státu“.

„Karlínští kluci“ bylo dříve označení skupiny funkcionářů KSČ, kteří spolu s Klementem Gottwaldem kdysi vedli a stalinizovali stranu. Gottwaldovu skupinu takto nazvali starší komunisté kolem zakladatele strany Bohumíra Šmerala na základě Gottwaldova pracoviště, pražského sekretariátu v Karlíně. Patřili mezi ně třeba pozdější generální tajemník strany Rudolf Slánský, nebo Václav Kopecký, od roku 1945 ministr informací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…