Karolína Peake si přečetla Nečasův rozbor. A sdělila nám něco k Nagyové

16. 6. 2014 9:02

Petr Nečas by měl se svou manželkou Janou lépe koordinovat svá stanoviska. To expremiérovi vzkazuje jeho bývalá vládní podřízená Karolína Peake poté, co si přečetla jeho nejnovější verzi událostí z prosince 2012, kdy ji jmenoval a po osmi dnech zase odvolal z funkce ministryně obrany.

Karolína Peake si přečetla Nečasův rozbor. A sdělila nám něco k Nagyové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generální štáb. Ještě netušila, že ji odpoledne premiér odvolá

Expremiér Petr Nečas při příležitosti prvního výročí policejního zásahu ve Strakově akademii a pádu jeho vlády sepsal obsáhlý text, ve kterém kritizoval tento zásah, vyjádřil se k obviněním, která jsou mu od té doby orgány činnými v trestním řízení kladena za vinu, a rovněž představil své stanovisko k několika problematickým okamžikům jeho vlády.

Jedním z bodů, ke kterým se ve svém díle vyjádřil, bylo i jmenování a následné odvolání předsedkyně koaliční strany LIDEM Karolíny Peake z čela Ministerstva obrany, ke kterým došlo v historicky zcela unikátním rozpětí pouhých osmi dnů.

Podle Nečase řada lidí, včetně samotné Peake, o této akci šíří dezinformace. Peake konkrétně v minulosti uvedla, že na jejím odvolání měla mít zájem Jana Nagyová, Nečasova tehdejší vedoucí sekretariátu a dnešní manželka, která má podle vyšetřovatelů být hlavním strůjcem zneužívání vládních postů.

Sama Peake v minulosti uvedla, že hlavním důvodem jejího rychlého konce na ministerstvu mělo být vyhození prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa armádního vyzbrojování Pavla Bulanta. Od premiéra Petra Nečase, který byl právě v té době na jednání v Bruselu, se prý setkala s ostrým odmítnutím.

„Setkala jsem se s pro mne nečekaně silnou až hysterickou reakcí premiéra, který na mne několik minut křičel do telefonu,“ citoval server Aktuálně.cz z její výpovědi na policii. V rozhovoru pro magazín MF Dnes, který poskytla v březnu, však také naznačila, že důvodem mohly být její špatné vztahy s Nagyovou, která již tehdy měla na Nečase velký vliv.

„Měla obavy z mé samostatnosti. Měla jsem s Janou Nagyovou dva rozhovory, a v jednom mi vytkla, že jsem příliš samostatná,“ uvedla. Navíc na ni prý Nagyová žárlila kvůli zcela nesmyslným pomluvám, že s Nečasem „něco má“. V rozhovoru také Peake zmínila, že Nagyová již v té době zneužívala Vojenské zpravodajství, řízené nejprve svým známým generálem Ondrejem Páleníkem a po něm generálem Kovandou, a měla strach, že by to Peake jako ministryně obrany odhalila.

Nečas: Slibovala, že nic neudělá

Nečas se proti tomu razantně ohradil a představil svou verzi odvolání Peake, která podle něj porušila vzájemnou dohodu: „Dohodli jsme se, že se v nejbližších dnech po mém návratu ze zahraniční cesty sejdeme a probereme klíčové otázky resortu, včetně koncepce a personálního obsazení. V té době mi oznámila, že žádné zásadní personální změny neplánuje,“ zavzpomínal expremiér.

Fotogalerie: - Sbohem, Peake

Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generá...
Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generá...
Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generá...
Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generá...
Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generá...
Ministryně obrany Karolína Peake navštívila generá...

Peake však začala zcela nečekaně propouštět úředníky, včetně prvního náměstka Picka, u něhož prý navíc uvedla jen velmi vágní důvody. Šéf vyzbrojování Bulant byl zase v klíčové fázi vyjednávání o pronájmu stíhaček Gripen a jeho odvolání mohlo ČR způsobit velké majetkové škody. Navíc prý získal informace, že Peake chystá řadu dalších personálních změn.

Vyjádření Petra Nečase ZDE.

„Nebýt těchto nekonzultovaných klíčových změn, které byly provedeny za mými zády, neexistoval jediný důvod ji odvolávat,“ dodal Nečas s tím, že Peake předtím vyzval, aby personální změny anulovala, a když odmítla, odvolal ji s podporou Karla Schwarzenberga, předsedy třetí koaliční strany TOP 09.

Svou obhajobu Nečas zakončil poznámkou, že pokud by platily všechny spekulace, které se v této souvislosti objevují, bylo by nelogické to, že Peake na ministerstvo vůbec jmenoval.

Peake: Kdysi tvrdil, že jsem bezpečnostní riziko. A pak se zjistilo...

Bývalá ministryně Peake se následně k Nečasově verzi událostí z prosince 2012 vyjádřila pro ParlamentníListy.cz. Předně poznamenala, že by si manželé Nečasovi měli sjednotit své verze obhajoby, protože každý z nich tvrdí něco úplně jiného.

„Jana Nagyová mi k mému odvolání z Ministerstva obrany řekla, že důvodem je moje přílišná samostatnost a fakt, že svá rozhodnutí nekonzultuji předem s premiérem, a to jejím prostřednictvím,“ uvedla Peake s tím, že tyto důvody jsou výrazně odlišné od těch, které předložil Petr Nečas.

Expremiérovo vysvětlení, že důvodem vyhazovu byla výměna tří nejbližších spolupracovníků, je prý směšné. „Ozvlášť když jiní ministři běžně mění desítky podřízených zaměstnanců,“ připomněla.

Nečas prý navíc při jejím odvolávání uváděl jako důvod i to, že je Peake bezpečnostním rizikem pro stát. Později už tento argument raději nepoužíval, protože jej podle Peake neměl jak doložit. „Přitom v té době zneužívala jeho přítelkyně vojenskou rozvědku a zcela ji tak zdiskreditovala,“ připomněla Peake.

Pokud jde o její personální kroky na ministerstvu, které jí Nečas vyčítá, tak si za nimi Peake stále stojí. Prvního náměstka prý vyměnila proto, že pro ni generál Picek nebyl důvěryhodnou osobou. „Měl za sebou historii měnících se výpovědí v kauze CASA,“ připomíná Peake generálovo lavírování, kdy nejprve nevýhodný nákup vojenských letounů v pozici náčelníka generálního štábu posvětil a pak se vymlouval, že tak učinil pod nátlakem ministerského náměstka Martina Bartáka.

Navíc podle ní je v demokratických zemích zvykem, že Ministerstvo obrany je řízeno civilními pracovníky a ne bývalým šéfem celé armády. „Generálové jsou v čele Ministerstva obrany obvykle v zemích, kde žádná demokracie není,“ upozornila.

Tento názor navíc podle ní zastával i Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 také původně nesouhlasil s tím, aby generál Picek nastoupil na pozici prvního náměstka ministra Vondry. A Peake připomněla, že tento názor kdysi hlasitě razil i sám Nečas.

„Když byl Petr Nečas stínovým ministrem obrany v ministerské éře vojáka Jaroslava Tvrdíka, prohlašoval, že vojáci usedají do křesel ministrů obrany jen v takových zemích jako je Libérie nebo Gruzie,“ zavzpomínala.

K novému argumentu Petra Nečase ohledně dohody, že na ministerstvu nebude provádět personální změny, Peake prohlašuje, že žádná taková dohoda neexistuje. „Žádnou dohodu o tom, že s ním budu konzultovat svá personální rozhodnutí, jsem s Nečasem neuzavřela. Za takových podmínek bych na ministerstvo ani nešla,“ ujistila na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

20:02 Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

ANKETA Pietní akt k uctění obětí srpna 1968 při invazi armád Varšavské smlouvy do Československa nar…