Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

08.04.2020 7:29

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké sněmovně předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus. Neuspěl, ale téma začalo žít svým životem. Už proto, že Evropská unie předvedla neuvěřitelnou otočku, a zatímco v minulých týdnech kritizovala členské státy za příliš striktní opatření, nyní jim naopak nadává, že je uvolňují moc rychle a nečekají na plán EU, což prý „není slušné“.

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny. Živě se debatovala například maturita z matematiky. Povinná či nepovinná?
reklama

Již před víkendem předseda hnutí Trikolóra ohlásil, že „doba hájení skončila“. A zatímco do té doby se držel zpátky a vládu v nejtěžších časech krize podporoval, teď začal opět vystupovat proti věcem, které podle něj ničí tuto zemi dlouhodobě. Chování státu se podle něj musí změnit. Za nejdůležitější považuje skončení experimentu se zelenou ekonomikou. Zažíváme podle něj svět, který si Greta a její „zelení mužíci“ vysnili, a příjemné to rozhodně není. Za podstatné považuje také to, aby se co nejrychleji skončilo s nesmysly, jako je pěstování řepky do pohonných hmot, a na pole se vrátily zemědělské plodiny, které nám po zastavení globální ekonomiky mohou fatálně chybět.

Anketa

Václav Klaus ml. navrhl, abychom EU hned vypověděli Lisabonskou smlouvu. Souhlasíte?

98%
2%
hlasovalo: 25872 lidí

Na úterním mimořádném jednání Poslanecké sněmovny, které projednávalo prodloužení nouzového stavu a pomoc zastavené ekonomice pak Václav Klaus vystoupil s návrhem, který byl určitou protiváhou opatření, navrhovaných současnou vládou. Jednalo se o opatření, která prosadila vláda ve Velké Británii a předsedy hnutí Trikolóra by byly nejúčinnější i u nás.

„Kdybych měl tu moc, vyřadím z tohoto jednání všechny ostatní body, které se netýkají ekonomiky,“ řekl Klaus mladší poslancům, že prioritou jsou dnes umírající firmy a živnostníci a hledání způsobu, jak jim pomoci v době hrozby „ekonomického koronaviru“. Všem přítomným poslancům hned na začátku jednání rozdal překlad anglických opatření vlády Borise Johnsona pro inspiraci, jak situaci řeší i jiné země.

ROZHOVOR: Hoteliér: Přišli jsme už o 40 milionů, ale úvěr nic neřeší, zatím nevidíme světlo na konci tunelu

Těžká situace by ale podle Klause mohla přispět k uzdravení české společnosti. Připomněl například, že nyní se jasně ukazuje, že globalisté a globální orgány nefungují. „Slyšeli jste něco o OSN v poslední době? Sledujte Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která dva měsíce nedělala nic a vydala jedno zmatené prohlášení, že se roušky nosit nemají, a teď zase, že se nosit mají?“ ptal se předseda hnutí Trikolóra.

A pak to přišlo: „Viděli jste Evropskou unii a její činnost? Nikoli. Přišel čas zbavit evropské byrokraty vlády nad touto zemí,“ zahřměl Klaus mladší.

V souvislosti s tím zmínil, že evropský soud nedávno „drze“ rozhodl, že odmítáním uprchlických kvót porušilo Česko své povinnosti. „Zbavme se nadvlády tohoto soudu nad touto republikou,“ vyzýval Klaus mladší.

Kritizoval, že se za normální situace musí v Parlamentu přijímat nadpoloviční většina evropských směrnic. „Tu směrnice o zbraních, tu o GDPR a o dalších nesmyslech. Zbavme se toho,“ zopakoval.

„Dovoluji si požádat o zařazení bodu, který se jmenuje jednostranné vypovězení Lisabonské smlouvy Českou republikou,“ sdělil poslancům a upozornil je, že pokud jeho návrh neschválí, bude jej předkládat na každé sněmovní schůzi, která bude následovat.


Předseda hnutí Trikolóra proto předložil návrh usnesení Poslanecké sněmovny v tomto znění:

  1. Poslanecká sněmovna pověřuje vládu, aby zahájila legislativní kroky k jednostrannému vypovězení Lisabonské smlouvy Českou republikou.

  2. Poslanecká sněmovna zavazuje vládu, aby okamžitě stáhla z programu Parlamentu veškeré evropské směrnice a nařízení.

„Předkládám tento návrh usnesení, protože si nedělám iluze o politickém rozložení současné Sněmovny, byť si myslím, že lidé to vidí zcela opačně,“ uzavřel předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší.

Vypovězení Lisabonské smlouvy navrhoval Václav Klaus mladší už v minulých dnech. Minulý týden, když soudní dvůr EU odsoudil Česko za nedodržování kvót pro přijímání migrantů (od kterých mezitím Unie sama ustoupila), sdělil pro ParlamentníListy.cz kategoricky: „Okamžitě bych vypověděl Lisabonskou smlouvu, a tím nadvládu Evropské unie (včetně tohoto soudu) nad naší zemí!“

Návrh mezi poslanci neuspěl, podpořilo jej 15 poslanců, proti bylo 64. Počet hlasujících byl ovlivněn tím, že každý z klubů vyslal z důvodů karantény pouze polovinu svých poslanců.

Na sociálních sítích pak vyvolal široké spektrum reakcí, od pochvalného ujišťování „Trikolóra má můj hlas“ po dotazy kalibru „Měl jste už dnešní dávku prášků?“ Většina lidí na sociálních sítích ale jeho nápad hodnotila pozitivně.

Evropská unie mezitím zcela otočila svůj postoj a zatímco ještě v minulém týdnu ústy předsedkyně eurokomise Ursuly von der Leyenové kritizovala členské státy, že zavíráním hranic porušují pravidla volného pohybu EU, nyní EU varovala členské státy před zbytečně rychlým uvolňováním pravidel karantény. „Tato restriktivní opatření teprve nyní začala ukazovat řádné výsledky. Teď je důležité, aby členské státy vydržely ještě pár týdnů a následně by postupně začaly opatření zvolňovat,“ zaznělo z Bruselu. Ten hodlá ve středu představil svůj vlastní, celoevropský plán na poražení epidemie a následnou ekonomickou obnovu.

Proto nejmenovaný činovník EU, který hovořil s bruselským serverem Politico, vše završil výtkou: „Není to slušné vůči EU.“

A s novým příspěvkem do debaty se z Bruselu ozvala i místopředsedkyně Komise Věra Jourová, nominantka Babišovy vlády. Zatímco dříve nabádala, abychom pro epidemii nezapomněli na téma ruské hybridní války a dezinformací, nyní varovala, že „koronavirus nesmí zničit demokratický řád“. Zaměřila se především na Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán jí v žaludku leží dlouhodobě. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

13:34 Založeno za 60 Kč. Pak za 5000 Kč! Čáry máry fuk, firma hájená Hamáčkem je tu. V TV to nebylo

Karibik, Spojené arabské emiráty, Ukrajina, Kypr, tam všude měly vlastníky společnosti spojené s ten…