Kauza „přemalovaný kravín“. Zde je svědectví, jak se běženec skutečně vyjádřil o nabízeném bydlení

13.02.2016 9:25

Po odvysílání čtvrteční reportáže televize Prima o tom, že sedmnáctičlenná rodina iráckých křesťanů odmítla dva byty, které jí nabídla jihlavská radnice, na sociálních sítích vypukl poprask. Mladá fronta Dnes proto zjišťovala, jak se celá věc má. A výsledek práce jejího reportéra? Místo, kde jsou uprchlíci ubytováni, zpovzdálí hlídá policie a samotní běženci nejsou zřejmě z bezpečnostních důvodů pouštěni mimo objekt. Reportér měl také možnost si oba nabízené byty prohlédnout.

Kauza „přemalovaný kravín“. Zde je svědectví, jak se běženec skutečně vyjádřil o nabízeném bydlení
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Rozruch vyvolala věta ze čtvrteční reportáže TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Tlumočník z arabštiny přeložil větu jednoho z Iráčanů takto: „Pokud budu bydlet v nějakém kravíně, který je znovu přemalován, takové věci nebudu v žádném případě akceptovat a vrátím se do Iráku.“

Za nedorozuměním je asi manželka

Mluvčí Generace 21 Martin Frýdl řekl, že pokud i po této události bude zmíněné byty Jihlava stále nabízet, rádi by jich využili. Ovšem s jedinou výjimkou: „Pro manželku pana Batty budeme hledat bydlení v přízemí či v domě s výtahem,“ uvedl Frýdl.

Právě manželka pana Batty je zřejmě příčinou celého nedorozumění, při příjezdu do Česka se totiž zranila a nyní velmi špatně chodí.

Město Jihlava svou nabídku pomoci sedmnáctičlenné rodině nestáhlo. Jenom je opatrné a adresu, kde byty jsou, nechce veřejně říkat, protože se bojí reakcí obyvatel či extremistů. Reportérovi deníku dva z nich v domě z 15. století ale ukázala vedoucí odboru správy realit magistrátu Dana Kratochvílová.

Pronajímáme i horší byty

„Byty jsou čisté, ve slušném stavu a v porovnání s ubytovnami pro sociálně slabé či s azylovými domy i v jiných městech s velmi slušným zázemím. Oba byty, ač jsou dvoupokojové s kuchyní, mají 80 a 105 metrů čtverečních. Koupelnu i toaletu má každý z bytů vlastní,“ popsal reportér byty, které měl možnost zhlédnout.

Dana Kratochvílová v těchto bytech také provázela osobně otce velké rodiny George Batta. „Když jsme měli prohlídku posledního bytu, tak jsem se ptala, co na to říká, a čekala chválu či uznání, že dostávají byty ve slušném stavu. A tlumočník se vyjádřil, že nejstaršímu otci se byty příliš nelíbí, ale nevyptávala jsem se dál,“ říká Kratochvílová s tím, že město pronajímá i byty v daleko horším stavu.

List k dokreslení celé situace také píše, že na lesní cestě u ubytovny Okrouhlík, kde nyní Battovi bydlí, stála včera odpoledne policejní octavia. Dva uniformovaní muži hlídali, aby se rekreační objekt nestal terčem nějakého útoku.

Uprchlíci nevycházeli, jen sledovali okolí za okny. Když některý z nich vyšel před dům, hned je svolávaly zaměstnankyně zpět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Apolena Rychlíková, Respekt, Jan Čulík, Jindřich Šídlo, Český rozhlas a další odsoudili Štěpána Kotrbu. Ale Pražský hrad...

13:51 Apolena Rychlíková, Respekt, Jan Čulík, Jindřich Šídlo, Český rozhlas a další odsoudili Štěpána Kotrbu. Ale Pražský hrad...

Kolem analytika Štěpána Kotrby je stále živo. Kauza, ve které měl údajně na sjezdu ČSSD napadnout sv…