Kdo nepracoval celou dobu, billboardy u cesty mu nepomohou, říká senátor Vícha

25.09.2012 15:02

ROZHOVOR Vykonává zároveň funkci senátora, dokonce je od listopadu roku 2008 je předsedou senátorského klubu ČSSD, a starosty Bohumína. Inženýr Petr Vícha má zato, že pokud není za politikem vidět práce, billboardy u silnic měsíc před volbami nepomohou. Zeptejte se na mě v Bohumíně, navrhuje voličům. V bohumínském zastupitelstvu pracuje od roku 1994. Tehdy byl zvolen v komunálních volbách do městského zastupitelstva a stal se starostou města. Tuto funkci vykonává nepřetržitě dosud. V čele Bohumína stojí tedy už osmnáct let a starostou byl v roce 2010 zvolen už popáté.

Kdo nepracoval celou dobu, billboardy u cesty mu nepomohou, říká senátor Vícha
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD)

Pane senátore, Poslanecké sněmovně se nepodařilo přehlasovat veto Senátu při schvalování zvýšení DPH. Kabinet se tak rozhodl návrh na zvýšení DPH ve stejném znění spojit s hlasováním o důvěře vládě. Jak podle Vás hlasování dopadne? A jak tzv. stabilizační balíček, jehož je zvýšení DPH součástí, vnímáte Vy osobně?

V prvé řadě jsem rád, že Senát má smysl , jeho veto nebylo přehlasováno a nutí vládu k jinému řešení. Předpokládám, že bude minimálně přijata nějaká kompromisní verze, která bude pro občany přijatelnější. Ohledně DPH jsem osobně překvapen, že MF opakuje chybu a spoléhá na vyšší výběr daně, přestože při prvním zvýšení byl opak pravdou.

Odloženo bylo též schvalování církevních restitucí, jejich schválení značně rozděluje nejen politickou scénu, ale i veřejnost. Jaký zaujímáte k restitucím postoj?

Není pochyb, že co bylo protiprávně zabaveno, by mělo být vráceno. Ovšem za stejných podmínek jako všem ostatním, ve standardním ocenění pozemků . Je nutno mít jistotu, že není prolomena hranice roku 1948. A osobně se divím  zejména vedení katolické církve, že zrovna v tomto období, kdy se snižují důchody a lidem se těžce žije,  bojuje o tak vysoké finanční narovnání. Na to opravdu není vhodná doba.

Nedávno byl náhle odvolán policejní prezident Lessy a nahrazen panem Červíčkem. A jak tuto změnu vnímáte? A jak byste pana Lessyho ve funkci hodnotil? Souhlasíte s názorem, že důvodem jeho odvolání byl jeho boj s korupcí, a to i ve vysokých patrech politiky, a že tak s jeho odchodem řešení těchto kauz skončí?

K hodnocení situace nemám informace. Čerpat jen z tisku a činit závěry by nebylo moudré. Zpochybňování funkce policie a státního zastupitelství je ovšem obecně tragické. Čemu mají lidé věřit?

Nevýhodou Bohumína je jeho geografická poloha na soutoku dvou řek, ovlivněná exhalacemi z Ostravy i z Polska. Jak se města dotkly letní přívalové deště? A jak vypadá dokončení protipovodňové ochrany?

Letos nás trápí spíše sucho. Bohumín není ohrožen krátkými, byť prudkými dešti, ale dlouhotrvajícími dešti na území celého kraje, protože všechna voda nakonec proteče na soutoku Odry a Olše naším městem. Za poslední roky se provedla spousta opatření, také stavba dálnice má vliv na protipovodňovou ochranu. Letos se začínají stavět hráze v části Vrbice, problémem je dlouhotrvající příprava posledních hrází v Pudlově , kterou urychlila paradoxně až další povodeň v roce 2010.

Na začátku prázdnin byl otevřen v Bohumíně dlouho očekávaný obchvat, který by měl městu pomoci od projíždějících aut. Naplnila se Vaše očekávání? Naopak řidiči očekávané otevření posledního nedokončeného úseku polské části dálnice mezi Ostravou a Gliwicemi se kvůli problémům se stavbou posouvá o rok. Co přesně stavbu zpozdilo?

Dokončení stavby dálnice na české straně a zprovoznění obchvatu pomohlo vymístit nákladní dopravu z centra. Napojení na Polsko vázne údajně na nekvalitně provedené stavbě mostu cca 10 km za hranicí v Polsku. Poláci předtím spěchali kvůli mistrovství Evropy ve fotbale, snad teď nepoleví a závady odstraní. Hotová, ale neužívaná stavba ztrácí záruky a je to škoda.

Jak jste se vyjádřil pro naše stánky, za největší úspěch ve funkci starosty považujete konečné prolomení loterijní lobby a možnost regulovat hrací automaty obcemi. Jak však upozorňuje předseda Svazu měst a obcí ČR, současný ani nový vládní návrh zákona o provozování sázkových her neupravuje on-line sázkové hry a tedy ani jejich zdanění a odvody. Kamenných heren a kasin tak bude pod vlivem zákazů v obcích stále méně, jejich místo ale zaujmou hry na internetu, které však mohou mít též sociální dopady, jež se projevují ve městech, kde hráči žijí. Jak se k tomuto problému stavíte Vy osobně?

Obecně městům více vadí hra v hernách, na hracích automatech a s tím související kriminalita, narušování veřejného prostranství a následky gamblerství na rodiny. Sázky na internetu provozuje jiná skupina lidí. To však neznamená, že by Ministerstvo financí nemělo řešit v podstatě nelegální sázení u zahraničních společností. To poškozuje ty loterijní společnosti, které jsou u nás řádně registrovány. A vůbec se divím, že nyní, když byly konečně odstraněny největší nedostatky starého zákona, se nenechá nový systém zaběhnout a opět se otevírá prostor pro lobbování u další novely. Ten boj snad nikdy neskončí!

V nadcházejících senátních volbách se budete snažit obhájit svůj mandát. Co považujete v dosavadní funkci senátora za svůj největší úspěch a prozradíte nám, jakou zvolíte kampaň?

Je to právě zmíněná novela loterijního zákona, kde jsme umožnili obcím regulovat hazard a získat vyšší příjmy. Dále jsme uchránili odvody za znečištění ovzduší, což je důležité zejména v našem Moravskoslezském  kraji. Specializoval jsem se na to, co nejlépe znám - zákony týkající se obcí.  Víte, o kampaních si myslím své, kdo nepracoval po celou dobu, pak to nenahradí billboardy u cesty měsíc před volbami. Takže říkám občanům - zeptejte se na mně v Bohumíně, kde 18 let starostuji.

Hodně se také diskutuje o kampani, kterou si obě největší strany ODS a ČSSD zvolily, a jež je stavěna i na církevních restitucích. Jak se na to díváte Vy? A jak podle Vás senátní volby dopadnou? Očekáváte, že se ČSSD podaří udržet stávající přesilu?

Zvolenou konstrukci restitucí považuji za obrovskou hrozbu  a proto věřím, že se dospěje k jinému řešení. Za velký problém české současné politické scény považuji, že se nehledají rozumné kompromisy, ale pořád se válčí. A to by u dlouhodobých řešení, jako jsou restituce, ale i důchody, být nemělo.

V příštím roce nás také čeká prezidentská volba, v rámci níž se objevují stále noví kandidáti a upozorňuje se i na mnohé komplikace, které by mohly nastat. Jaký je Váš názor na přímou volbu? Nedomníváte se, že byl prováděcí zákon připraven narychlo? A jak vnímáte někdy netradiční kampaně kandidátů?

Lidé si přímou volbu přáli, čemuž se po minulé volbě Parlamentem nedivím. ČSSD to měla dlouho ve svém programu. Věřím, že občané si zvolí nakonec rozumně a zvolí důstojného zástupce. Že z toho někteří kandidáti dělají frašku, to spíše svědčí o jejich nedostatku sebereflexe, na to lidé neskočí. I když občas se také nechají napálit, naposledy sliby Věcí veřejných. Zůstává jediný problém - vliv médií a peněz na kampaň. Tak se nechejme překvapit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…