Kdo ovládne Libyi? Ve studiu ČT promluvil Jakub Szántó

09.04.2019 22:02 | Zprávy

Na severu Afriky se po letech zase vyostřuje situace. Alžířané svrhli prezidenta a podobně to chtějí udělat Súdánci. V Libyi proti sobě válčí Východ se Západem. Tentokrát byl hostem pořadu Interview bývalý blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó. Moderátor Daniel Takáč s ním probral, co by mohlo přinést nové arabské jaro.

Kdo ovládne Libyi? Ve studiu ČT promluvil Jakub Szántó
Foto: socsol.cz
Popisek: Někdejší lybijský diktátor Muamar Kaddáfí

Boje v Libyi trvají od roku 2011. Po osmi letech po pádu Kaddáfího má Libye dvě vlády, dva parlamenty, přičemž mezinárodně uznávaná vláda a parlament jsou pouze v Tripolisu. To je podle Szántóa především kvůli tomu, že tam stále neexistuje žádná jedna ústřední síla, která by byla schopna ovládnout celou Libyi.

„V tuto chvíli to vypadá, že polní maršál Chalífa Haftar, který ovládá část země a disponuje tím, čemu se říká libyjská národní armáda, už pět dní provádí ofenzivu proti tomu mezinárodnímu uznávanému kabinetu v Tripolisu,“ řekl s tím, že ten má ale také svou armádu. „Haftar by mohl být tím, kdo pomocí zbraní bude schopen ovládnout většinu území Libye,“ odhaduje Szántó a připouští, že je v tuto chvíli ale velmi těžké předjímat, jak to skutečně dopadne.

„Co je vlastně v Libyi to národní?“ zajímal se dál moderátor, který narážel na popisování různých situací a různých náboženských směrů. „Momentálně jsou v Libyi národní hranice, které zvnějšku udržují sousedé, tedy ze západu Tunisko a z východu Egypt. Na obou hranicích jsou poměrně velké jednotky z obou stran. To je vše a poté také severní pobřeží, kde je zkrátka Středomoří,“ míní Szántó.

Podle svých slov se spíše obává, že se v současné době stále ještě nerýsuje nějaký národní kompromis, nějaký nejnižší společný jmenovatel. „Proto jsme vlastně viděli vše, co se děje už od svržení Kaddáfího v roce 2011. Proto i nadále v Libyi není žádný stabilní kabinet, který by většinu území ovládal,“ shrnul někdejší blízkovýchodní zpravodaj.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Na kolik je pro vás téma bezpečnosti prioritou?

Jak byste k zajištění naší obrany a bezpečnosti přistupovali vy? Chápu dobře, že nejste pro navyšování výdajů na naši obranu? A jak se stavíte k pomoci Ukrajině a díváte se na to, kolik Ukrajinců tu je?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.