V dnešním, v pořadí už devátém, úterním sloupku Pohled selským rozumem bych rád našim čtenářům popsal, kde se naše zemědělství po žních 2024 a realizaci zemědělské politiky, přesněji řečeno likvidaci, premiérem Fialou a za nečinného přihlížení odevzdaných představitelů našich nevládních zemědělských organizací, nachází. Chci rovněž zveřejnit ve svém sloupku, v němž vyjadřuji rovněž názory kolegyň a kolegů našeho Klubu 2019, prognózu dalšího vývoje resortu a návrhy, respektive požadavky, jakým způsobem zemědělství zachránit. Ano, nyní už jde o záchranu, tedy zachránit! Tak jak byla v rovnováze rostlinná a živočišná výroba, tak jak jsme si základní potraviny v plné míře vyrobili v naší zemi sami.
K tomu burcujeme a je třeba začít konat. Konat, ne děkovat ministrovi, omlouvám se, neználkovi, ministrovi zemědělství Výbornému, jak to předvedl šéf agrární komory Doležal. A musíme začít neodkladně, ihned, protože první výsledek se může dostavit až za ukončený hospodářský rok. Zemědělství totiž není fabrika pod střechou, zemědělství je přímo závislé na přírodních cyklech jaro, léto, podzim, zima a na jejich konkrétním průběhu – kalendářním nástupu, průběhu teplotním, srážkovém. Přitom žádný rok není stejný a ten letošní je až extrémní, což vidí i laici. Dnes chci pozornosti čtenáře nabídnout pohled na dnešní zemědělskou krajinu a provést ho jí.
Výsledek protizemědělské politiky…
Tak za prvé – už téměř týden má Česká republika sklizené obilí a řepku olejku, což je historický rekord, minimálně o 14 dnů před obvyklým datem. Za druhé – celková sklizeň v České republice bude jednoznačně nižší a cena pro zemědělce bude, respektive už je, nižší! V tržní ekonomice by to mělo být naopak. Mělo, leč není, je to výsledek protizemědělské politiky premiéra Fialy s ministrem amatérem Výborným a nečinného přihlížení odevzdaných šéfů Agrární komory ČR. V sousedním Německu byl stanoven konečný odhad sklizně. Výrazně snížil předpověď sklizně obilí a varuje před možnými výpadky dodávek. Konkrétně němečtí farmáři letos sklidí 39,1 milionu tun obilí, což je, o plných 2,4 milionu tun méně, než před měsícem odhadovali. Oproti loňskému roku je to o 8 procent méně a je to nejnižší sklizeň obilí od roku 2018, který byl postižen suchem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: David Hora
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 11 | 0
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska