Kdy tu pec spustíte? Firma nechce říct. Jde přitom o celý kraj

10.11.2023 19:20 | Reportáž

„Stejně jako mnoho jiných průmyslových podniků v celé České republice, jsme i my velmi znepokojeni vládním navýšením cen energií, které v příštím roce dostanou náklady na naši regulovanou elektřinu až o 30 procent výše. To také ještě více vyšponuje tlak na podniky, které už nyní trpí vysokými cenami elektřiny, horentní inflací a vysokými vstupními náklady v kombinaci s nízkou poptávkou zákazníků,“ stěžuje si na podmínky poskytované vládou k podnikání vedení společnosti Liberty, největších hutí na Ostravsku, které před pár týdny zastavilo provoz vysoké pece.

Kdy tu pec spustíte? Firma nechce říct. Jde přitom o celý kraj
Foto: Jan Štěpán
Popisek: V největší ostravské huti byla odstavena vysoká pec. Vedení Moravskoslezského kraje se obává masivního propouštění ze společnosti Liberty Ostrava, což by v regionu způsobilo velké sociální problémy

Anketa

Je srovnání Petra Fialy s Milošem Jakešem přehnané?

3%
95%
hlasovalo: 22013 lidí
Na horentní ceny energií, které jsou často vyšší než u našich evropských sousedů, a to i přes fakt, že je Česko významným vývozcem elektrické energie, začínají doplácet tuzemské podniky nízkou konkurenceschopností, a tím i velkými ekonomickými problémy. Například ředitel Sekce hospodářské politiky svazu podnikatelů Bohuslav Čížek uvedl v některých médiích, že velcí spotřebitelé energií v Česku mají čtvrtou nejdražší elektřinu v Evropě, a pokud vláda v příštím roce skutečně ještě navýší cenu regulovaných složek v celkové hodnotě elektrické energie, bude to právě pro zmíněnou konkurenceschopnost průmyslové ekonomiky v Česku velkou ranou. Tyto obavy nejsou určitě liché, jak se nyní ukazuje na případu největší ostravské huti, společnosti Liberty s šesti tisíci zaměstnanci, která v minulých týdnech zastavila provoz na své poslední vysoké peci, kvůli vysokým výrobním nákladům, a to zvláště u energií, kdy pak jen těžko může soutěžit se svými oborovými konkurenty z jiných částí světa. To potvrdilo ParlamentnímListům.cz i vedení společnosti Liberty Ostrava.

„Stejně jako mnoho jiných průmyslových podniků v celé České republice, jsme velmi znepokojeni vládním navýšením cen energií, které v příštím roce dostane náklady na naši regulovanou elektřinu o 30 procent výše. To také ještě více vyšponuje tlak na podniky, které už nyní trpí vysokými cenami elektřiny, horentní inflací a vysokými vstupními náklady v kombinaci s nízkou poptávkou zákazníků. Ta je způsobena konkurencí z ostatních zemí EU, jejichž vlády dotují firmám náklady na energie a dále historicky vysokým dovozům levné oceli ze zemí mimo EU, které mají dotované energie a neplatí uhlíkové daně. Nadále vyzýváme vládu, aby zavedla účinnější opatření na podporu velkých průmyslových odvětví, jako je to naše a ochránila tak stovky tisíc pracovních míst,“ informovala o stanovisku vedení firmy Kateřina Zajíčková, tisková mluvčí nadnárodní společnosti Liberty Ostrava.

Odboráři: Situace není dobrá, ale zatím se nepropouští

Zastavením stěžejní výroby je samozřejmě znepokojeno několik tisíc zaměstnanců firmy. Situaci proto bedlivě sledují jak odboráři, tak i někteří zástupci státní správy, jako například vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala, dřívější šéf Třineckých železáren, který upozorňuje na fakt, že zastavení vysoké pece a její následné rozjetí je technicky i finančně náročnou záležitostí, jež do budoucna vzbuzuje velké obavy. Nicméně zástupci odborů z ostravských hutí jsou prozatím ještě dost optimističtí a věří v brzkou obnovu provozu vysoké pece.

„Plánovaná schůzka s naším vedením o dalším fungování firmy se zástupci odborů ještě neproběhla, i když byla plánovaná počátkem tohoto týdne. Situace určitě není dobrá, když hlavní výrobní provoz nejede tak, jak by měl. Zatím jsme ale vedení firmy vděčni za to, že nezačalo propouštět a doufáme, že vysoká pec se opět zanedlouho rozjede a bude se zase vyrábět. Současné problémy jsou způsobené především vysokými cenami energií u nás a také systémem drahých emisních povolenek, což naši výrobu hodně prodražuje. Kvůli nedobré ekonomické situaci u nás i v celé Evropě se také potýkáme s nedostatkem lukrativnějších zakázek. Část výrobních zaměstnanců byla teď převedena na jinou práci, část stále udržuje vysokou pec i další agregáty v takovém stavu, aby byly do budoucna funkční. S vedením se máme setkat v příštích dnech,“ informoval předseda odborů ve společnosti Liberty Ostrava Petr Slanina.

Nicméně vedení firmy ještě uvedlo, že vysoká pec je nyní v tzv. horkém odstavení a k jejímu opětovnému spuštění v nějakém konkrétním termínu se nechce blíže vyjadřovat.

Krachem ostravské huti by se kraj dostal do velkých problémů

Velmi znepokojeno je odstavením pece, a tak faktickým zastavením hlavního výrobního programu také vedení Moravskoslezského kraje, které by muselo při insolvenci firmy a za masivního propouštění řešit ve svém regionu velmi nepříjemné sociální problémy. K nynější situaci ve společnosti Liberty se proto vyjádřil samotný hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška:

„S velkým znepokojením sleduji dění v ostravské huti Liberty Ostrava. Odstavení provozu poslední vysoké pece totiž může mít významné dopady na životy zaměstnanců této společnosti, ale i firem na Liberty navázaných. Ztráta pracovních míst pro stovky, ne-li tisícovky lidí by ovlivnila ekonomickou i sociální situaci v našem kraji. Proto důrazně vyzývám vedení společnosti, aby své další kroky v této situaci činilo s maximální zodpovědností a empatií vůči svým zaměstnancům, ale i regionu, jehož je historicky součástí. Věřím, že vedení společnosti hledá optimální řešení, které pomůže zefektivnit fungování Liberty Ostrava, a přitom bude minimalizovat negativní dopady na pracovní místa, a tím i na komunitu našeho kraje.
Zachování stability našeho regionu je nesmírně důležité i kvůli transformaci, kterou prochází. Od těžkého průmyslu se postupně odkláníme směrem k inovacím a nejnovějším technologiím, přesto jsme si vědomi toho, jak důležitou roli v našem rozvoji těžký průmysl sehrál, a že svým způsobem naší součástí zůstane. Věřím, že další vývoj v Liberty Ostrava s ohledem na vše zmíněné bude směřovat k dalšímu rozvoji, nikoli pádu této společnosti, která náš kraj a jeho historii po desetiletí intenzivně formovala.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Profesor politologie Fiala, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVincent Pribula , 10.11.2023 23:09:47
Politolog Fiala a jeho suita jede jak smyslů zbavená demoliční četa. Taivanec přece nebude počítač groše a politolog ideově čistě zničí těžkej průmysl a to vše za totálního nezájmu zdebilizovaných mas každodení propagandou pravdy a lásky. Padne nějaká železárna a nic se nestane. Media a prestituti napíší, že to je dobře, stejně to je špinavý provoz a lidi v ní potřebují převýchovu. Nakonec se tam nějak moc rusů motalo a šířilo dezinformace. Vrchní cenzor a udavač vlastních lidí to politicky pokryje a zase nic a nic! Hlavně je nutné platit poplatky Čt, klanět se a držet lainu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

13:25 Fico málem zemřel kvůli Ukrajině. Bulharský prezident zasáhl

Bulharský prezident Rumen Radev označil vítězství Ukrajiny nad Ruskem za „nemožné“ a připomínal, že …