Kdybyste, paní redaktorko, byla lépe informována... Prezident na závěr návštěvy Rakouska poučil rozhlasačku

04.04.2019 16:48

Prezident Miloš Zeman závěrečnou tiskovou konferencí oficiálně uzavřel svou třídenní návštěvu Rakouska. Prozradil, jaká rakouská jídla má rád, a novinářce Českého rozhlasu Pavlíně Nečáskové vyčinil, „že je málo informovaná“, a vysmál se některým „nepříliš inteligentním českým politikům“.

Kdybyste, paní redaktorko, byla lépe informována... Prezident na závěr návštěvy Rakouska poučil rozhlasačku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Rakouska

Tiskovou konferenci uzavírající prezidentovu návštěvu Rakouska nezahájil Miloš Zeman, ale česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková. Novinářům sdělila, že Miloš Zeman na setkání s krajany neříkal pravdu o financování Komenského školy, protože mu dala špatné informace. Rakouská strana tuto školu podpořila v přepočtu desítkami milionů korun a Zeman to nevěděl, protože od velvyslankyně dostal zavádějící informaci, za což se dáma omluvila.

Poté si vzal slovo Zeman.

„Až na tuto maličkost, která v očích některých ne příliš inteligentních českých politiků vedla k jakési, nu jak to říci, ‚aféře‘? Patrně ano. Až na tuto maličkost byla tato návštěva velmi, velmi uspokojivá a myslím si, že v řadě oblastí přinesla pozitivní výsledky,“ pochvaloval si Zeman.

Zafungovala prý osobní chemie mezi ním a rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem, potěšila ho setkání se starými přáteli. V Rakousku má dva – bývalého prezidenta Heinze Fischera a bývalého kancléře za sociální demokracii Franze Vranitzkého. Prý s nimi probíral jak domácí rakouskou politiku, tak politiku evropskou, především brexit.  

Zeman také zdůraznil, že spolu s Van der Bellenem otevíral konferenci hospodářských komor obou zemí a jednal také o prodeji českých stíhaček rakouské armádě. S ministrem dopravy Norbertem Hoferem prý jednal o kanálu Dunaj–Odra–Labe a předal mu jak českou studii o tomto kanálu, tak její stručný výtah v němčině.  

Prozradil také, že od prezidenta Van der Bellena dostal knihu o rakouské armádě a několik lahví rakouského vína. Pochutnal si prý i na rakouských specialitách, konkrétně má rád tafelspitz, což je jídlo připravované především z hovězího či telecího masa. Měl ho rád i císař František Josef.

Došlo i na dotazy novinářů. Pavlína Nečásková z Českého rozhlasu se zeptala, co říká na to, že šéf BIS Michal Koudelka dostal vyznamenání od americké CIA, když on sám Koudelku opakovaně kritizoval.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Kdybyste byla lépe informována, věděla byste, že to vyznamenání bylo nikoli pro pana Koudelku, ale pro BIS,“ řekl Zeman. Jeho slova zachytily kamery České televize.

„Já nehodlám ovlivňovat CIA v tom, komu dá a komu nedá ocenění. Na druhé straně nepředpokládám, že CIA bude ovlivňovat mě, abych například neměl pocit, že zásahy BIS např. do výuky dějepisu jsou poněkud nepatřičné,“ dodal po chvíli.

Lukáš Mathé z České televize zabrousil do českých politických vod a chtěl slyšet, zda ministryně průmyslu za hnutí ANO Marta Nováková má Zemanovu podporu, když 40 senátorů vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se jí zbavil.

„Já nevyzývám ke svržení jakéhokoli ministra v současné vládě, takže si myslím, že vaše otázka by měla směřovat k ministerskému předsedovi,“ zdůraznil prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…