Když šel Putin do války. Pavel Kopecký analyzuje bleskový konflikt, který „udělal“ Saakašviliho

14.08.2018 21:40

Ve středu 8. srpna uplynulo deset let od začátku několikadenní rusko-gruzínské války. Komentátor Pavel Kopecký se tak ve svém textu na serveru Neviditelný pes.cz rozepsal o tom, co se vlastně přesně v srpnu 2008 stalo a jaké byly důsledky. Poukázal také na to, že podstatnou roli v této události sehrál někdejší ukrajinský prezident Michail Saakašvili, jenž po Majdanu působil jako oděský gubernátor. „Podle některých to byl počátek převratu v zahraniční politice Ruské federace,“ uvedl Kopecký.

Když šel Putin do války. Pavel Kopecký analyzuje bleskový konflikt, který „udělal“ Saakašviliho
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili
reklama

Poté, co na Západě respektovaného prezidenta Borise Jelcina vystřídal u moci Vladimir Putin, jeho reformy autoritu Moskvy na mezinárodním poli nemálo posílily. Zájem o blízké zahraničí se zvětšil a Kreml dal jasně najevo, že přibližování NATO k jeho hranicím chápe jako znak potenciální agrese, připomněl Kopecký. To se pak také týkalo bývalé svazové republiky Gruzie, kde někdejšího Gorbačovova zaminira Eduarda Ševardnadzeho nahradil v čele státu po takzvané revoluci růží až nápadně proamerický Michail Saakašvili.

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14160 lidí

„Jeho nejednoduchou éru charakterizovalo enormní zbrojení organicky propojené s finančními injekcemi USA,“ uvedl komentátor s tím, že i kvůli tomu paralelně rostlo napětí s Ruskem. Svárem mezi nimi prý byly zejména dvě odpadlické oblasti Abcházie a Jižní Osetie, kde žilo kulturně, etnicky i politicky odlišně identifikované obyvatelstvo než ve zbytku Gruzie. „Na jejich ‚hranicích‘ přibývalo ozbrojených konfliktů. Ruská federace, která držela nad separatisty ochrannou ruku, nabídla místním své občanství a nezůstalo jen u této provokace,“ dodal Kopecký.

Gordický uzel se prý rozhodla rozetnout Saakašviliho exekutiva, když se rozhodla zaútočit na chudobnou Jižní Osetii. Ostřelování těžkými zbraněmi přineslo ztráty na životech civilistů a agresi podtrhla dělostřelecká i raketometná palba vedená na oficiální mírové síly, jež tam udržovala Moskva, napsal Kopecký s tím, že její rychlý protiúder Gruzínce vytlačil z odpadlického území, načež byla poraženými požádána o příměří. „Putinovci ale žádost striktně odmítli a jejich útvary rychlým pochodem během pár dní pronikly asi padesát kilometrů od Tbilisi,“ doplnil komentátor.

Saakašviliho záměr obsadit cizí metropoli zabránila jedině Sarkozyho diplomatická návštěva Ruska, kde tehdejší francouzský prezident vyjednával jménem Evropské unie. Výsledky pak byly takové, že kromě toho, že separatisté vyhlásili nezávislost a Putinova vážnost posílila, utrpěla hodně Saakašviliho pozice.

„Ve vlasti byl po skončení funkčního období trestně stíhán, souzen i odsouzen. Nakonec musel hledat štěstí v mocenských strukturách Ukrajiny, kde roku 2014 proběhl protirusky zaměřený puč,“ dodal Kopecký s tím, že do určité míry to byla rovněž reakce na agresivní poselství, které NATO a EU vzkázal v Gruzii roku 2008 Kreml.

Původní text ZDE.

Protože porážka Gruzie byla totální, vyvstaly otázky, co přesně si Saakašvili představoval, když dospěl k rozhodnutí útok zahájit. Po přechodu ruských vojsk do protiútoku se objevovala také tvrzení, že boje zahájila Moskva. A takový pohled u mnohých přetrvává i přes skutečnost, že podle šetření nezávislé komise Evropské unie válku zahájila Gruzie. Nyní na příměří podepsané ruskou stranou 16. srpna dohlíží pozorovatelská mise Evropské unie.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …