Když šel Putin do války. Pavel Kopecký analyzuje bleskový konflikt, který „udělal“ Saakašviliho

14.08.2018 21:40 | Zprávy

Ve středu 8. srpna uplynulo deset let od začátku několikadenní rusko-gruzínské války. Komentátor Pavel Kopecký se tak ve svém textu na serveru Neviditelný pes.cz rozepsal o tom, co se vlastně přesně v srpnu 2008 stalo a jaké byly důsledky. Poukázal také na to, že podstatnou roli v této události sehrál někdejší ukrajinský prezident Michail Saakašvili, jenž po Majdanu působil jako oděský gubernátor. „Podle některých to byl počátek převratu v zahraniční politice Ruské federace,“ uvedl Kopecký.

Když šel Putin do války. Pavel Kopecký analyzuje bleskový konflikt, který „udělal“ Saakašviliho
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Poté, co na Západě respektovaného prezidenta Borise Jelcina vystřídal u moci Vladimir Putin, jeho reformy autoritu Moskvy na mezinárodním poli nemálo posílily. Zájem o blízké zahraničí se zvětšil a Kreml dal jasně najevo, že přibližování NATO k jeho hranicím chápe jako znak potenciální agrese, připomněl Kopecký. To se pak také týkalo bývalé svazové republiky Gruzie, kde někdejšího Gorbačovova zaminira Eduarda Ševardnadzeho nahradil v čele státu po takzvané revoluci růží až nápadně proamerický Michail Saakašvili.

„Jeho nejednoduchou éru charakterizovalo enormní zbrojení organicky propojené s finančními injekcemi USA,“ uvedl komentátor s tím, že i kvůli tomu paralelně rostlo napětí s Ruskem. Svárem mezi nimi prý byly zejména dvě odpadlické oblasti Abcházie a Jižní Osetie, kde žilo kulturně, etnicky i politicky odlišně identifikované obyvatelstvo než ve zbytku Gruzie. „Na jejich ‚hranicích‘ přibývalo ozbrojených konfliktů. Ruská federace, která držela nad separatisty ochrannou ruku, nabídla místním své občanství a nezůstalo jen u této provokace,“ dodal Kopecký.

Gordický uzel se prý rozhodla rozetnout Saakašviliho exekutiva, když se rozhodla zaútočit na chudobnou Jižní Osetii. Ostřelování těžkými zbraněmi přineslo ztráty na životech civilistů a agresi podtrhla dělostřelecká i raketometná palba vedená na oficiální mírové síly, jež tam udržovala Moskva, napsal Kopecký s tím, že její rychlý protiúder Gruzínce vytlačil z odpadlického území, načež byla poraženými požádána o příměří. „Putinovci ale žádost striktně odmítli a jejich útvary rychlým pochodem během pár dní pronikly asi padesát kilometrů od Tbilisi,“ doplnil komentátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

20:26 Blackout Česka: Věděli to 11 let. Před tímhle varoval generál Šándor

Před jedenácti lety proběhlo v Praze a části Středočeského kraje rozsáhlé simulační cvičení blackout…