Klaus: Buď se koalice dohodne, nebo volby do července

04.04.2012 16:00

Strany by měly pokračovat v jednání o cestě z vládní krize. Pokud ale jejich rozhovory selžou, jsou řešením rychlé předčasné volby konané do července. Prezident Václav Klaus to dnes řekl novinářům. Nechce prý přechodná řešení, jako je úřednická vláda.

Klaus: Buď se koalice dohodne, nebo volby do července
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Václav Klaus na přednášce

Klaus souhlasí s premiérem Petrem Nečasem v tom, že by politici měli ztišit silná slova a vážná jednání o dalším osudu vlády zahájit po Velikonocích. Rozhovory prý zatím nechce koordinovat a nechává je na premiérovi. ODS dává VV na jednání o budoucí podobě vlády týden, dohodu čeká v úterý. Nabídla revizi programu a zrušení tří ministerstev, jak žádají VV. Jinak bude ODS prosazovat předčasné volby.

Neprodleně podmíněné diskuze

"Vždy jsem pro nalezení nějaké dohody. Nicméně bych chtěl říci zcela jasně, že když ne nalezení dohody, tak pak předčasné volby, ale ne kdovíkdy, pak předčasné volby hned, pak předčasné volby co nejdříve, pak předčasné volby do léta," prohlásil Klaus. Dodal, že pokud by se politické strany na předčasných volbách domluvily, jejich konání "ani na minutu neprodlouží". "Buď se dohodnou, nebo předčasné volby okamžitě," odpověděl na dotaz, zda lze nynější vládu zachránit.

Vládní krizi vyvolalo úterní rozhodnutí grémia VV, že jejich ministři podají neprodleně podmíněné demise, které by měly být platné k 1. květnu. Strana chtěla jednat o další podpoře obnovené vlády, která by musela požádat sněmovnu o důvěru. Diskutovat VV chtěly o sloučení ministerstev, rekonstrukci vlády a inventuře koaliční smlouvy. Premiér ale prohlásil, že pokud obdrží demise, další jednání s VV nepřicházejí v úvahu. Ministři za VV nakonec na dnešním jednání vlády demise nepodali, třebaže je k tomu zavázalo usnesení grémia.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…