Klaus: Do Evropy se z Afriky stěhují ti neúspěšní

30.03.2016 15:05

Bývalý prezident Václav Klaus vydal další část svých zápisků z cest. Tentokrát se podíval na konferenci v Maroku. A něco napsal k lidským právům, migraci, globálnímu oteplování i multikulturalismu jako problému dnešní Evropy.

Klaus: Do Evropy se z Afriky stěhují ti neúspěšní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhování národů, s.r.o.

Václav Klaus se opět rozepsal o svých dojmech z cest po cizích zemích. Tentokrát se podíval do Maroka, nedaleko Sahary, kde jej čekal nejeden kulturní šok. Jak sám uvedl, Itálie je mu mnohem bližší než „arabsko-francouzský svět“.

Klaus se totiž v Maroku účastnil spolu s dalšími mnoha význačnými odborníky z politické, obchodní i lidskoprávní sféry konference o Africe, která se rozhodla pomoci si sama, jelikož pomoc ze strany vyspělejších kontinentů nikam nevede.

Ve svém projevu, který byl prý podle jeho slov „příliš akademický“, Klaus zdůrazňoval, že rozhodně nikomu neradí, jak má postupovat. „Afrika si musí najít svou cestu, nikoli povinně akceptovat ‚pre-fabricated wisdom of foreign experts‘ (stereotypní, předpřipravená moudra zahraničních expertů),“ píše Klaus. Mluvil však také o kontraproduktivitě zahraniční pomoci a nutnosti budovat funkční lokální celky, nikoli nadnárodní projekt, jakým je Evropská unie. „Masová migrace není lidské právo, normální je nemigrovat.“

Ve svých zápiscích se vyjádřil k multikulturalismu s tím, že na lidská práva nemají lidé nárok, jelikož jsou jen „produktem určitého, v historii zcela mimořádného uspořádání společnosti“, tudíž vlastně existují jen na papíře. Multikulturalismus je podle něj zcela „nepochopené téma“.

Celý text zde

„Různost, diverzita, alternativnost kultury je něco, co na takovéto konferenci zažíváte pořád. Evropská, bílá ‚rasa‘ je zde v naprosté menšině,“ píše Klaus s tím, že multikulturalismus je „násilný útok na jednotu, stejnost, homogenitu, na staletí utvářené hodnoty a způsoby života pod heslem, že je toto vidění světa apriori špatné, že se tím něco ztrácí, že je to nedoceňování jiného, že to má být změněno“. A proto podle něj německá kancléřka Angela Merkelová migraci podporuje.

Našel si čas i na kritiku globálního oteplování, které podle něj není vědecky doložitelné. „Víra v tuto věc je agresivní a absolutní. Vzal jsem si kvůli sluníčku čepici s nápisem Climate Sceptic, kterou jsem kdysi dostal v Chicagu a kterou už řadu let rád nosím. Skoro s nikým o tom nejde mluvit, věta proti větě nestačí,“ píše Klaus a dodává, že dnes každý věří propagandistickým zprávám médií místo toho, aby si přečetl nějakou odbornou knihu. „Když to říkají v televizi, musí to přece být pravda!“

„Tématem konference nebyla migrace. V Africe být asi ani nemohla. Současný evropský migrační problém je pro ně věc ‚z doslechu‘,“ píše Klaus a dodává, že v Africe to funguje odlišně než v Evropě a opouštějí ji jen lidé, kteří v tamním systému neuspěli. A ti neúspěšní jdou do Evropy za lepším.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hřib, totální pohroma Prahy!“ Babiš neměl náladu, Lipavský to schytal jako nikdy. Jedna rána za druhou: Senioři, Brusel, Green Deal

17:04 „Hřib, totální pohroma Prahy!“ Babiš neměl náladu, Lipavský to schytal jako nikdy. Jedna rána za druhou: Senioři, Brusel, Green Deal

Poslanci měli jako pravidelně každý čtvrtek možnost grilovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v rámci i…