Klaus: Kauza Bátora je malá hilsneriáda

28.02.2011 8:15

Prezident Václav Klaus se pro deník Právo a server Novinky.cz obsáhle vyjádřil ke kauze Ladislava Bátory, který měl vykonávat funkci náměstka ministra školství Josefa Dobeše. V titulku článku se dokonce hovoří o "malé české hilsneriádě".

Klaus: Kauza Bátora je malá hilsneriáda

Jak první informovaly ParlamentníListy.cz, měl prvního března Ladislav Bátora nastoupit na ministerstvo školství jako náměstek Josefa Dobeše. Měl mít na starosti rozpočet, ekonomiku, správu a eurofondy. Kvůli mediálnímu tlaku a odporu premiéra Petra Nečase však nakonec Dobeš Bátoru nejmenoval.

Prohradní Bátora bude prvním náměstkem ministra Dobeše

Bátora je konzervativní euroskeptik, předseda Akce D.O.S.T., která má sympatie prezidenta Klause a svou účastí na jejích akcích ji podporují vicekancléř Petr Hájek a tajemník prezidenta Ladislav Jakl. Jednu demonstraci proti Lisabonské smlouvě osobně podpořil i sám prezident.


Klausova kritika Nečase?

"V posledním týdnu několik českých novinářů, a spolu s nimi i někteří politici, k šoku mnoha z nás dokonce i z pravé strany politického spektra, vyvolali kauzu Bátora, která mne hluboce zneklidňuje. Pořád jsem věřil, že žiju v primárně demokratické společnosti, ale přibývá signálů, že tomu tak není, uvádí Klaus ve svém vyjádření pro deník Právo.

Když prezident hovoří o svém šoku, že k tažení proti Bátorovi se přidali i někteří politici z pravicového spektra, je docela možné, že tím míní právě předsedu ODS Petra Nečase. „Pokud se někdo politicky angažoval s Národní stranou, jen těžko si dovedu představit, že by zastával tak vysoký post, jako je náměstek ministra. Zvláště v resortu školství a mládeže," uvedl Nečas.

Kdo vzdoruje-toho stihne lavina ataků

"Co je či není politicky korektní, navíc definuje - zcela samozvaně - jedna skupina lidí, která si vydobyla zcela neuvěřitelnou pozici v médiích a která nám suverénně a autoritativně říká, co smíme a co nesmíme. Je to fenomén celosvětový, evropský i český. Kdo se mu odvažuje vzdorovat, stihne ho lavina ataků, které vedou k jeho společenskému znemožnění, často i ztrátě zaměstnání, i k osobní ostrakizaci. Přesně to se u nás dnes děje s Ladislavem Bátorou," míní prezident.

Bátoru neznám a nikdy jsem s ním přímo nemluvil 

"Abych zabránil spekulacím, chtěl bych říci, že pana Bátoru osobně neznám, že jsem s ním nikdy přímo nemluvil (ani jsem si s ním netelefonoval, ani nedopisoval), dokonce jsem od něho nikdy nečetl žádný jeho text. Vím, že je na www.Euportal.cz fotografie z demonstrace proti Lisabonské smlouvě, kterou pořádalo sdružení D.O.S.T., kde jsme vedle sebe vyfotografováni, ale ani tehdy jsem přesně nevěděl, o koho jde," zdůraznil Klaus. Některá média totiž uváděla, že se měl stát Bátora Dobešovým náměstkem právě na Klausovo doporučení.  

"Vím pouze to, že je to hluboce konzervativní, autenticky pravicový člověk, který se zúčastňuje různých veřejných akcí proti věcem, se kterými nesouhlasí. Patří mezi ně Evropská unie, protože si pravděpodobně myslí - stejně jako já - že je Evropská unie, zejména ve svém dnešním provedení, mylnou konstrukcí a že je třeba tento názor říkat nahlas," dodal konzervativec Klaus.

Bátorovy názory jsou Klausovi blízké 

"Dokonce bych si troufal tvrdit, že i toto je blízké většinovému názoru české veřejnosti (ale asi i lidí v celé Evropě), pouze je to v naprostém protikladu k názorům stratégů politické korektnosti (i když to možná ani nejsou jejich skutečné názory, nýbrž výraz jejich zájmů) a těch, kteří chtějí být - za jakoukoli cenu - s Bruselem zadobře," doplnil prezident. 

Václav Klaus také uvádí část Bátorova životopisu s dodává, že se s ním ve spoustě věcech shoduje.

"Za sebe říkám, že jsou mi názory pana Bátory v mnohém blízké. I já raději tradici než údajný pokrok, také raději vyslechnu v rádiu Jarmilu Šulákovou než ničitele lidové hudby Pavlicu, i já vidím hrozbu v tom, co do lidské společnosti zasel J. J. Rousseau, i já mám strach z toho, že se pod heslem občanské společnosti skrývá spousta velmi nedemokratických myšlenek (a činů), mezi Koniášem a Halíkem vidím rozdíl pouhých tří století, ale mám strach z našich údajně „světových" velikánů, atd. atd. Proto Ladislavu Bátorovi poděkujme za to, že tato slova tak ostře a odvážně říká," zakončuje Klaus své vyjádření.


Související:

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nip

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Skončí podle vás válka na Ukrajině v roce 2023?

Dělá proto vůbec někdo něco - ano,závisí to hlavně na Rusku a Ukrajině, ale co proto dělají ostatní státy? Asi nejde ukrajinu vyzbrojovt do nekonečna, jednou zdroje dojdou a co bude pak? To podne do spárů Ruska? Snaží se tomu někdo zabránit? Já žádné takové snahy nevidím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

14:35 Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

Německo podle mluvčího kancléře Olafa Scholze nesplní cíl vydávat 2 % HDP na výdaje na obranu ani v …