Klaus se neuzavíral na Hradě, na rozdíl od Havla, prohlásil v ČT Knížák

07.03.2013 23:18

Politolog Jiří Pehe a někdejší ředitel národní galerie Milan Knížák se shodli na tom, že prezident Václav Klaus během deseti let štěpil společnost. Podle politologa to nebylo dobře, zatímco umělec ocenil sílu Klausovy osobnosti a jeho pracovitost. Václav Klaus byl dobrý pracovník, uvedl mimo jiné Knížák. Pehe s tímto pohledem ale nesouhlasí a poukazuje na to, že Klaus dodnes těží z úspěchů i chyb transformace hospodářství.

Klaus se neuzavíral na Hradě, na rozdíl od Havla, prohlásil v ČT Knížák
Foto: Repro ČT
Popisek: Končící prezident Václav Klaus při rozhovoru v ČT
reklama

Čím se Václav Klaus zapíše do historie? O této otázce ve čtvrtečních Událostech, komentářích diskutovali politolog Jiří Pehe a bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák. Vyjadřovali se také k závěrečnému televiznímu projevu hlavy státu.

Velká politická figura

"Myslím, že Klaus udělal velkou část věcí, kterou v úřadu prezidenta udělat chtěl. Nikomu se nepodaří splnit všichni, ale pan prezident splnil velkou část ... Klaus se také neuzavíral na Hradě, to dělal Václav Havel. Prezident Klaus chodil mezi lidi a konfrontoval s nimi své názory," zdůraznil Knížák. Klaus byl velkou politickou figurou, kterou zde již dlouho nebudeme mít, pokračoval Knížák.

Skutečnost, že Klaus štěpil společnost, není podle Knížáka na škodu, protože ve společnosti je třeba, aby se vyprofilovaly určité osobnosti, které budou určovat směr a ostatní lidé se nechávají ovlivňovat.

Pehe poukázal na to, že v prezidentově projevu i dnes chyběla určitá sebereflexe. Prohlásil však také, že média se proti prezidentovi často vymezovala, ale když jim prezident zahrozil, tak svou kritiku mírnila. Vyjádřil se také k polarizaci společnosti, což Klaus skutečně dělá, ale podle politologa by to tak výrazně dělat neměl. "On byl stvořitelem toho dobrého i špatného, co se tu dělo v oblasti hospodářství a dodnes z toho těží" prohlásil politolog.

Prezidentem moderní doby je pro mě Klaus a ne Havel

Proti tomuto výkladu se však důrazně ohradil Knížák. "Já nesouhlasím s tím, že Klaus z něčeho těží, Klaus je poctivý pracovník, který pracuje poctivě každý den, ale nehlásá přitom jakési vize. Já si myslím, že nepotřebujeme podobné vize, potřebujeme pravicové lidi. Já jsem hrdý na to, že jsme měli prezidenta, jakým byl Václav Klaus. Pro mě on je prezidentem moderní doby a není to Václav Havel

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …