Jedna z prvních otázek směřujících na bývalého prezidenta a premiéra byla, jaký očekává výsledek voleb do Evropského parlamentu. Klaus řekl, že nesdílí optimismus jiných kritiků EU. Strany kritické k EU budou dle něho mít lepší výsledek než předtím, ale strany „euronaivní“ zůstanou bohužel silnější. S tím také souvisela další otázka, zda po volbách dojde ke zrodu „Evropy národů“. I zde je Klaus skeptický a říká, že nějaký velký průlom neočekává a ani nové poměry v Evropském parlamentu prý nemohou zajistit výrazný posun. Nicméně by se dle jeho názoru měly eurovolby použít k diskusi o evropských problémech, protože jen změna myšlení v hlavách občanů povede směrem k „Evropě národů“.
Reportér se Klause ptal i na jeho názor na „mezinárodní pravicově-populistický“ projekt Mattea Salviniho. Bývalý prezident odvětil, že není expertem na Itálii, ale Salviniho by neoznačil za pravicového populistu. Zalitoval, že se se Salvinim ještě nesetkal. „Je to člověk, který chce bránit Itálii jako národ, jako území a jako kulturu. To jde samozřejmě proti mentalitě EU, kterou před několika dny velmi jasně vyjádřil francouzský prezident Macron,“ prohlásil bývalý prezident. Macronův manifest považuje za nebezpečný, a pokud by došlo k jeho naplnění, znamenalo by to podle něj, že se EU zvrhne v ještě antidemokratičtější, regulovanější, byrokratičtější a pokrokářštější obludu. Takže snahy francouzského prezidenta prý není radno podceňovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas