Klaus volá po referendu za odmítnutí přerozdělovacích kvót. A takto ho utřel Babiš

25.09.2015 15:48

Bývalý prezident Václav Klaus se opět probíjí do veřejného prostoru a přeje si, aby vláda vyhlásila předčasné volby či referendum za odmítnutí povinných přerozdělovacích kvót. S moc velkým pochopením se u svých bývalých kolegů ale nesetkal. Informuje iDNES.cz

Klaus volá po referendu za odmítnutí přerozdělovacích kvót. A takto ho utřel Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus představuje knihu fenomén Knížák

Podle Andreje Babiše se Klaus akorát snaží o návrat do politiky. „Kvóty nebudou realizované, protože jsou nereálné a nebude to fungovat. Referendum je zbytečné, je jasné, že nikdo kvóty, včetně české vlády, nechce.“

Proti Klausovým snahám vyvolat referendum vystoupil i Miroslav Kalousek. „Vnímám to jako populismus, který k vlastnímu zviditělnění využívá pochopitelnou obavu lidí. Česká vláda je v nezáviděníhodné situaci a nikdo z nás by to neměl takto zneužívat,“ řekl Kalousek a dodal, že vláda může počítat s podporou TOP 09.

Ostře se do bývalého prezidenta pustil i současný premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého se jedná jen o další Klausův útok na Evropskou unii. „Klaus dvacet let bránil konání jakéhokoliv referenda, včetně toho, kde se občané chtěli vyjádřit k rozdělení státu. Jeho dnešní póza je proto zcela nevěrohodná. Jsem proti kvótám, vláda je proti kvótám, Parlament je proti kvótám, v Bruselu hlasujeme a budeme hlasovat proti kvótám, opravdu nevím, o čem by chtěl dělat referendum.“

Podle Sobotky je cílem české vlády „migrační problém vyřešit“ společně s celou Evropou a pomoci lidem postiženým válečnými konflikty. „To má smysl, ne podobné populistické výkřiky Klause nebo Okamury. A chci je ujistit, z Evropské unie vystupovat nebudeme.“

Jediná ODS chce po Sobotkovi, aby projednal změny podmínek členství České republiky v EU. „Vláda by se měla všemi politickými i právními prostředky proti rozhodnutí Rady EU bránit. A to zejména proto, že je nebezpečným precedentem. Pokud jednou připustíme, aby kvalifikovanou většinou byly silově přehlasovány státy v základních otázkách státní suverenity, může se to v budoucnu kdykoli opakovat,“ varuje předseda ODS Petr Fiala.

Žádost Václava Klause si však našla svoje příznivce. Jsou jimi politici hnutí Úsvit – Národní koalice a Tomio Okamura. „Připravíme zákon o referendu o vystoupení z EU,“ sdělil předseda Úsvitu-NK Miroslav Lidinský.

„Naše postoje nejsou vzdálené tomu, co říká Václav Klaus. Jsme připraveni na jednání s každým, kdo chce udělat něco pro tento stát,“ uvádí Lidinský a dodává, že „Klaus měl tehdy pravdu“, co se týká vstupu do Evropské unie.

Tomio Okamura akorát uvedl, že už to říká celou dobu. „Současně dlouhodobě požadujeme přijetí zákona o referendu, v němž bude možné hlasovat o mezinárodních smlouvách, tedy i o vystoupení z EU,“ uvedl Okamura, podle kterého vláda „fatálně zradila“ Českou republiku tím, že kvóty „spolunavrhla a prohlasovala“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…