Klausův CEP měl peníze u Key Investments a dostal je zpět

04.01.2012 12:47

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), známý pravicový think tank, který zakládal také Václav Klaus, svěřil své peníze společnosti Key Investments. Firma, jejíž akcionáři jsou utajování, zhodnocuje úspory CEP už od roku 2002.

Klausův CEP měl peníze u Key Investments a dostal je zpět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Informuje o tom server Českápozice.cz na základě důvěryhodných zdrojů. Potvrdili to ale výkonný ředitel CEP Jan Skopeček i jeho předchůdce Petr Mach. Prý se může jednat o sumu ve výši až deseti milionů korun. Výroční zpráva CEP uvádí, že stav účtu cenných papírů v roce 2008 byl 11,5 milionu korun.

Key Investments dokázala prodat neprodejné dluhopisy. Nejspíš kvůli staré známosti s CEP

Key Investments je společnost, která spravovala finance některým pražským městský částem. Investovala do rizikových dluhopisů a stále není schopna svěřené miliony vrátit. Když vypukla kauza, dal CEP pokyn  k prodeji cenných papírů a své peníze od Key Investment dostal. Městské části Praha 6 a 10 už takové štěstí neměly. Šlo přitom o investice do stejných dluhopisů.

Šéf CEP Skopeček odmítl říct, kdo a za jakou cenu koupil tyto jinak neprodejné dluhopisy. Tají také složení portfolia dluhopisů, které Key Invetments poskytlo pravicovému think tanku, který pomáhal založit Václav Klaus.

Občanské sdružení CEP vzniklo v roce 1998, jeho cílem je šířit ideje svobodné společnosti a tržní ekonomiky, šířit a podporovat myšlenky velkých osobností liberálního myšlení a seznamovat s nimi veřejnost. V původní správní radě byl také Václav Klaus, profesor ekonomie, Vratislav Schreiber, profesor medicíny, a senátor Richard Salzmann. V roce 2003 se volila nová správní rada, kam byl znovu zvolen Klaus a dostal se tam i novinář Karel Steigerwald a současný prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Peníze think tanku svěřil společnosti Key Investments nejspíš Klaus a Weigl

Podle Česképozice.cz musel o penězích CEP, a tedy i o jejich svěření do rukou Key Investments, rozhodnout i Václav Klaus a Jiří Weigl. Ten přitom od roku 2002 do března 2003 působil jako ředitel londýnské kastlíkové firmy Efficient Investments, která stála u zrodu společnosti Key Investments. Prý o tom svědčí výpis z britského obchodního rejstříku.

„CEP z počátku své existence využíval termínovaných vkladů u bank, později, když šly úroky z bankovních vkladů dolů, začal kvůli lepšímu zhodnocení využívat i alternativních finančních investic, a to prostřednictvím firmy SI Asset Management, později přejmenované na Key Investments,“ řekl serveru Českápozice.cz předseda Strany svobodných občanů Petr Mach, v letech 2003 až 2008 výkonný ředitel Klausova think tanku.

Současný výkonný ředitel CEP sdělil, že smlouva s Key Investments o obhospodařování cenných papíru byla podepsána v roce 2002. Nejspíš se tak stalo v době, kdy Weigl řídil londýnskou mateřskou firmu Key Investments.

Cenné papíry Key Investments na pokyn obratem prodala

„CEP využívalo společnost Key Investments pro správu a zhodnocování svých finančních prostředků, které pocházely výhradně z darů soukromých osob, firem či z tržeb think tanku. Key Investments nebyl zároveň jedinou finanční institucí, kterou CEP pro správu svých finančních prostředků využíval,“ vysvětlil Jan Skopeček serveru Českápozice.cz.

 „Pokyn k prodeji veškerých cenných papírů, které jsme měli v portfoliu u této společnosti, a převodu finančních prostředků na náš běžný účet byl uskutečněn poté, co se v médiích objevily zprávy hovořící o problémech této společnosti s vypořádáním některých jejich klientů. V průběhu roku 2011 jsme pak obdrželi v několika platbách část našich vkladů. Zbývající částka by měla být vypořádána v následujících týdnech,“ prozradil Skopeček Česképozici.cz. Neuvedl ovšem, kolik peněz CEP u Key Investments ještě má. Odmítl také zveřejnit informace o složení portfolia, které pro CEP vytvořila Key Investments.

Českápozice.cz poukazuje na to, že Key Investments našla kupce na jinak neprodejné dluhopisy v případě CEP. Městské části Praha 6 a 10 nebo město Sokolov ale ostrouhali. Společnost fungovala dobře až do roku 2009, kdy 31 procent akcií Key Investments koupil Daniel Brzovský. Kdo ovládá společnost nyní, není jasné.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gazdík na Primě: Sehrajeme roli pojistky demokracie, žádná změna ústavy přes Senát neprojde. Předseda má být důstojnou protiváhou proruskému Hradu, a to Kubera není

13:47 Gazdík na Primě: Sehrajeme roli pojistky demokracie, žádná změna ústavy přes Senát neprojde. Předseda má být důstojnou protiváhou proruskému Hradu, a to Kubera není

Další týden povolebního vyjednávání osobních i komplexních politických rozhodnutí je za námi. A do n…