Projednávání tohoto mimořádného bodu zahájilo vystoupení ministra zahraničí Martina Stropnického, ve kterém mimo jiné zaznělo: „Mezinárodní společenství jako celek není s to účinně zasáhnout. Tristní je pohled na Radu bezpečnosti OSN, kde Rusko celkem dvanáctkrát vetovalo rezoluce k Sýrii, z toho šestkrát ve věci použití chemických zbraní“. Sedmého dubna podle něj proběhl v tamním městě Dúma „barbarský válečný zločin“, který České republika ostře odsuzuje.
„Rada bezpečnosti OSN nebyla schopna na situaci účinně reagovat, a proto považujeme vojenský zásah USA, Velké Británie a Francie ze 14. 4. za jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat. Šlo o omezený a přesně cílený zásah beze ztrát na životech. Neexistuje věrohodný způsob, jak jej vykládat jinak,“ vyjádřil své stanovisko ministr.
Lubomír Zaorálek, který byl zpravodajem návrhu, v reakci zmínil svůj poznatek bývalého ministra zahraničí, že syrské území začaly využívat k vyřizování svých účtů skupiny ze zahraničí, dovážejí tam nejen zbraně a munici, ale dokonce i bojovníky. Takže ve finále občanská válka v Sýrii hrozí přerůst v konflikt mezi mocnostmi, a ten by se týkal i nás.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav