Klíma pryč, Šafr začal naříkat. Není sám. Ale přišlo varování a výsměch

15.02.2023 22:13 | Ze sítí

Vláda premiéra Petra Fialy zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, kterou zastával Michal Klíma, jenž čelil kritice kvůli Akčnímu plánu pro čelení dezinformacím, o jehož přepracování požádala Unie vydavatelů a Asociace online vydavatelů. To rozlítilo šéfredaktora Fora24 Pavla Šafra, podle kterého právě někteří z těchto vydavatelů svobodu slova ohrozili. Velkou ztrátou v boji proti dezinformacím je Klíma také pro Rekonstrukci státu, která vyjadřuje obavy, aby téma nebylo upozaděno. Naopak bývalý šéfredaktor týdeníku Reflex Marek Stoniš soudí, že je nejvyšší čas s „posedlým“ bojem proti dezinformacím skoncovat.

Klíma pryč, Šafr začal naříkat. Není sám. Ale přišlo varování a výsměch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, bývalý vládní zmocněnec pro média a dezinformace

Ve funkci vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací končí Michal Klíma po necelém roce. Pozice vytvořená loni v březnu zanikne a agenda boje proti vlivu cizí moci připadne ode dneška poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi. Část Klímovy agendy přejde také na odbor strategické komunikace na Úřadu vlády ČR, uvedl po dnešním jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).

Klíma byl terčem kritiky kvůli Akčnímu plánu pro čelení dezinformacím, o jehož přepracování požádala tento týden premiéra Fialu Unie vydavatelů. „Obsah plánu musíme bohužel označit za v řadě pohledů mylný, v důsledcích chybný a pro mediální prostředí škodlivý,“ uvedla unie. Návrh by se měl podle unie přepracovat, protože může vystavit vládu podezření, že chce v Česku zavádět cenzuru.

Žádost Unie vydavatelů na přepracování plánu na boj s dezinformacemi zkritizoval na svém webu Pavel Šafr, podle kterého unie sama šíří dezinformace, že je ohrožena svoboda slova ze strany státu. Není náhoda, že údajné cenzurní sklony Fialovy vlády zaznamenala celá řada proruských aktivistů včetně nechvalně proslulého poslance SPD Jaroslava Foldyny. Prohlášení Unie vydavatelů přitom nese otisk podobné mentality,“ píše šéfredaktor serveru Forum24.cz.

„Dezinformace, že vláda připravuje cenzuru, se šíří všude tam, kde mají rozhodující osoby buď nekalé úmysly, anebo z různých důvodů potřebují vykreslit Fialovu vládu jako nepřítele svobody. Pod svobodou slova často myslí svobodu lhát,“ pokračuje Šafr.

V případě Unie vydavatelů má podle jeho slov tato falešná starost o svobodu slova zakrýt fakt, že to jsou právě někteří vydavatelé, kteří již svobodu slova ohrozili či ji přímo ve svých redakcích zcela zničili. „Na mysli máme konkrétně vydavatele Andreje Babiše, který zničil nejdůležitější noviny v České republice. Taková starost o svobodu slova je nejen směšná, ale má zrůdný rozměr naprosté lži,“ uvádí šéfredaktor.

Navíc je toho názoru, že problém v oblasti boje s dezinformacemi je přesně opačný, než šíří Unie vydavatelů. „Žádný boj se totiž ve skutečnosti nekoná. Proto je v naší zemi možné takřka beztrestně šířit paniku, podvracet morálku společnosti a vnucovat lidem, že bychom měli kapitulovat před Ruskem,“ dodává Pavel Šafr.

Odchod Klímy z pozice zmocněnce pro oblast médií a dezinformací znepokojil i Rekonstrukci státu. Doufá, že spolu s Klímou neskončí vládní snaha čelit dezinformacím. „Zrušení funkce, kterou Michal Klíma zastával, je značnou ztrátou pro již tak zanedbané téma médií a dezinformací. Doufáme, že zrušení funkce nepovede k odstavení tématu na druhou kolej,“ reagovala na novinku nevládní organizace.

Marek Stoniš navrhuje, aby vláda „svůj hon na mediální čarodějnice bez náhrady odpískala“. Stává se podle něj směšnou, protože svůj záměr vůbec nedokázala logicky ospravedlnit. „Největšími šiřiteli dezinformací, chcete-li nebezpečných lží, jsou především vlády a jejich státní aparáty samy. Prostě strategický ústup s drobnými šrámy na pověsti je v dané situaci lepší než se honit dále za svým pomýleným snem, že mohou existovat nezávislá, svobodná média podporovaná vládou a že boj proti dezinformacím, o kterých nikdo neví, čím vlastně jsou, není nic jiného než prachsprostá cenzura a strach z veřejně vyslovené pravdy.“ uvedl a připomněl, co pravil George Orwell: „Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají.“

Na internetu v souvislosti s tímto tématem už ve velkém kolují kreativní počiny naznačující, že s ohledem na zahraniční i domácí turbulentní dění byl boj s dezinformacemi a vůbec jejich skutečná definice pro Klímu nadlidský úkon. Recesisté v tomto duchu vymysleli Klímovi zdůvodnění, kterým premiéru Fialovi svůj konec v pozici vládního zmocněnce objasnil: „Hele Petře, já na to se*u! Válku, kterou nevedeme, prohráváme, ten Nordstream vykecá sám Biden a teď ještě potvrdí někdo z jeho poradců tomu starému senilovi. Amíci se zbláznili a střílí balóny, ufony a přitom si zamoří celý Ohájo. Leyenovou žalujou a Kolář snad bude dál pracovat pro Squire Patton Boggs… to se nedá, nestíhám! Ať si to dělá třeba Pojar,“ stojí ve smyšleném vyjádření s fotografií Michala Klímy.

Podle Pojara, který Klímu nahradí, vláda dnes schválila místo Klímova Akčního plánu dokument ke stejnému tématu. Klímova funkce vznikla loni v březnu a vláda si od ní slibovala účinnější boj proti dezinformacím a koordinaci aktivit, které se na jednotlivých úřadech v této oblasti dějí. Klíma „dokázal nastartovat strategickou komunikaci státu, a tím tak naplnil svůj úkol,“ uvedla vláda v prohlášení. 

Klímův plán podle Unie vydavatelů nerespektuje fungování on-line prostředí či marginalizuje a podceňuje strategickou komunikaci státu, dodala. Problematická je pak podle unie i myšlenka, že dezinformacím lze čelit finanční podporou tzv. nezávislých médií. „Návrh akčního plánu nevratně poškodí mediální prostředí v ČR,“ varovala unie, která považovala za značně problematické i posuzování, co je a není dezinformace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Uklizení vrchního cenzora, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBert , 16.02.2023 4:17:38
je podle mně jen kouřovou clonou pětikolky v jejím úsilí zavést v zemi cenzuru. S jednou osobou se nic nezmění. A to, že hýká ožralý Šafr, nemá cenu komentovat.

| 9 | 0

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …