Kniha perel o fungování Vladimira Putina: Nevídaně zajímavé informace

12.09.2016 11:18

„Když byl Sergej Šojgu v roce 2012 jmenován ruským ministrem obrany, prezident Vladimir Putin mu udělil jednu cenou radu: ‚Jestli chceš pochopit Ameriku, začni sledovat seriál House of Cards‘,“ píše americký New York Times.

Kniha perel o fungování Vladimira Putina: Nevídaně zajímavé informace
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

„Televizní série o machiavelistickém prezidentu Spojených států, který manipuluje lidmi a vraždí své politické oponenty, zatímco ve svých projevech hovoří o spravedlnosti a lidských právech, perfektně vystihuje Putinův světonázor,“ píše známý liberální ruský novinář Michail Zygar.

Seriál House of Cards Putina utvrdil v tom, že „západní političtí lídři jsou jen cyničtí manipulátoři, kteří se na veřejnosti ohánějí všemožnými hodnotami a lidskými právy, ale ve skutečnosti je používají pouze jako zbraň proti svým protivníkům“, píše Zygar ve své poslední knize Všichni muži Kremlu.

Ve skutečnosti je ovšem Putin a jeho nejbližší kruh až nápadně podobný postavám ze seriálu House of Cards. Není náhodou, že jeho tvůrci se osobou Vladimira Putina inspirovali při tvoření postavy Viktora Petrova, prohnaného ruského diktátora, který se svou podlostí může vyrovnat i samotnému americkému prezidentu Franku Underwoodu.

Skutečný ruský lídr je sám produktem komplikované byzantinské politické struktury, která je řízena skupinou oligarchů a všemocných byrokratů, kteří každodenně do velké míry ovlivňují prezidentova rozhodnutí.

„Všechna rozhodnutí jsou činěna samotným Putinem, jde ovšem o to, že Putin není jeden člověk,“ píše Zygar. „Jedná se o ohromnou kolektivní mysl. Desítky, a možná dokonce i stovky lidí, kteří se každodenně snaží přijít na to, jaké rozhodnutí musí Putin učinit. Sám Putin se primárně stará o to, jak zůstat populárním a pochopeným ze strany té ohromné entity, která tvoří kolektivního Vladimira Putina,“ míní ruský novinář.

Putinova cesta k moci by sama vydala na námět k podobnému seriálu. Stávající ruský prezident je produktem politických intrik; do vysoké politiky se dostal za pomoci miliardáře Borise Berezovského, který byl členem nejužšího okruhu tehdejšího prezidenta Borise Jelcina. Berezovsky Putina poprvé potkal v 90. letech a rozhodl se jej učinit Jelcinovým nástupcem.

Již po Putinově prvním zvolení v květnu roku 2000 se ovšem stalo jasné, že partnerství dlouho nevydrží; Putin se začal rychle obklopovat „tvrdšími“ elementy v Kremlu (siloviky). Poté, co začal Berezovsky Putina obviňovat z nerespektování svobody tisku, zabavil novopečený ruský prezident veškerý majetek ruského oligarchy.

Berezovsky se později rozhodl zemi opustit a vydal se do Londýna, kde se nakonec v roce 2013, podle veřejně dostupných informací, oběsil.

Vladimir Putin podle novináře Zygara preferuje udržovat vztahy se zahraničními lídry, které vnímá podobně jako sám sebe. Právě z toho důvodu má prý výjimečně dobré vztahy s italským mediálním magnátem Silviem Berlusconim a bývalým německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Berlusconi byl podle serveru WikiLeaks dokonce jediným zahraničním hostem, kterému Putin umožnil zůstat během své návštěvy v Kremlu. Schröder zas prý nikdy nevynechá příležitost přiletět do Petrohradu, kde pravidelně slaví ruský lídr své narozeniny.

O poznání méně spokojený je ruský prezident s Angelou Merkelovou, kterou podle Zygara Putin vnímá jako „přespříliš principiální“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …