Knížák a další bývalí ředitelé Národní galerie píší Hermanovi. Děsí je vize ředitele Fajta

08.04.2014 10:12

Výtvarník a bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák zaslal společně s třemi dalšími bývalými řediteli této instituce dopis ministru kultury Danielu Hermanovi. V něm vyjadřují své znepokojení ze současné situace v galerii, která se táhne již od loňského roku, kdy ministryně Alena Hanáková odvolala tehdejšího generálního ředitele Vladimíra Rösela.

Knížák a další bývalí ředitelé Národní galerie píší Hermanovi. Děsí je vize ředitele Fajta
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Milan Knížák v pořadu Hyde park

„Namísto výběrového řízení, které je v podobné situaci obvyklým krokem, se tehdejší ministryně kultury rozhodla, navíc v době, kdy byla de facto ve dvojí demisi, jmenovat do funkce nového generálního ředitele Jiřího Fajta,“ píše se v dopise. Fajtův výběr odůvodnila jeho úspěchem ve výběrovém řízení v roce 2010, které ale bylo po nástupu nového ministra anulováno, proto se stěží mohlo stát legitimním základem jakéhokoliv jmenování.

S rozhodnutím ministryně nesouhlasila většina jejího poradního orgánu. Námitky odborné veřejnosti navíc byly posíleny poté, co nový ředitel nebyl schopen předložit hodnověrnou koncepci rozvoje instituce.

Celý otevřený dopis ZDE.

Nový ředitel kvůli sporům stále nebyl uveden do funkce a Národní galerie je už téměř rok řízena provizorně. Ačkoliv podle bývalých ředitelů galerie doposud plní svou funkci, jakákoliv koncepční rozhodnutí jsou limitována slabým mandátem prozatímního vedení. Ministr Herman však doposud nenaznačil, jak chce situaci řešit.

Podle exředitelů by měl situaci řešit urychleně. Nikoliv ovšem uvedením ředitele Fajta, který prý doposud prokazuje svou neschopnost. Jakkoliv nelze zpochybnit jeho erudici, značné otázky vyvolávají například jeho zcela nekoncepční úvahy o využití jednotlivých objektů Národní galerie. Fajt navíc více než deset let neřídil žádnou příspěvkovou organizaci a i z jeho vystupování je zjevné, že není obeznámen ani s právními předpisy upravujícími jejich fungování.

Proto by podle podepsaných bylo nejlepším řešením vypsání nového, transparentního výběrového řízení. Rovněž ministra žádají, aby se zasadil o přijetí nového zákona o Národní galerii, který by ji transformoval na vhodný typ veřejnoprávní organizace, jež by nepodléhala politickým tlakům tolik jako současná forma státní příspěvkové organizace.

Pod dopisem jsou podepsáni bývalí ředitelé Národní galerie Ladislav Kesner, Milan Knížák, Lubomír Slavíček a Dagmar Šefčíková.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Herci, půjdete do spacáku pod most. Fialu pořád podporujete? Zlé věci kolem vlády

8:24 Herci, půjdete do spacáku pod most. Fialu pořád podporujete? Zlé věci kolem vlády

Včera se na půdě Poslanecké sněmovny uskutečnil seminář Definice poplatníka, který se zabýval zvýšen…