Kníže nás jen nastartoval, nejsme žádný fanklub, tvrdí Kalousek

5. 6. 2010 13:27

Formálně sice volby vyhrála sociální demokracie, podle Miroslava Kalouska je ale faktickým vítězem TOP 09 a Karel Schwarzenberg. Volebnímu úspěchu pak sice pomohlo charisma knížete, za čtyři roky to už bude jen o straně.

Kníže nás jen nastartoval, nejsme žádný fanklub, tvrdí Kalousek
reklama

Zatímco ČSSD stále řeší důvody svého volebního propadu, ODS už si prý na svou novou pozici zvyká. "Občanští demokraté si postupně zvykají na to, že nejsou dominantní," řekl Kalousek v rozhovoru pro sobotní MF Dnes.

Ze svého programu chce proto TOP 09 v rámci koaličních jednání vyplnit většinu bodů. Ústupky může udělat pouze v rozvržení.

Původně se totiž všechna opatření měla odehrát do tří let, Kalousek je ale ochoten postoupit čtyř až pětileté období. Na konci ovšem musí být likvidace strukturálního deficitu a sestavení vyrovnaných rozpočtů.

Musí to bolet

V delším časovém horizontu budou opatření snesitelnější vůči občanům. Každopádně je to ale zabolí.

České veřejné finance přirovnal Kalousek k nemoci. "Je to jako nemoc, pokud ji zanedbáme, bude to bolet ještě víc. Nejsme v situaci, kdy bychom mohli dělat opatření, která by nebolela," vysvětlil.

Kníže nás jen nastartoval, nejsme žádný fanklub

Projekt, který si Kalousek vymyslel, dovedl do optimistické současnosti hlavně Karel Schwarzenberg, který díky svému charismatu přilákal straně nejvíce voličů. Kalouska netrápí fakt, že lidé volili spíše knížete než stranu.

"Ve volbách nám pomohlo hlavně jeho charisma. Avšak byly to naše první volby, v dalších už to nebude o žádném okouzlování," varoval. "My nejsme fanklub Karla Schwarzenberga ani Miroslava Kalouska. Přijde doba, kdy TOP 09 nebude ani Schwarzenberg ani Kalousek."

Kritizovaná minulost

Kalousek je proti všem nařčením a lžím, které o něm kolují, imunní. "Už jsem si na zvykl na to, že někteří lidé se v politickém boji chovají nechutně, argumenty pak podobní lidé nemají žádné."

Své mnohdy vyčítané přátelství s obchodníkem se zbraněmi Richardem Hávou připouští. "Pan Háva je můj blízký přítel. To není vůbec nic tajného, vědí to všichni," přiznal s tím, že nechápe, proč by se nemohl přátelit s podnikatelem, který není lobbistou.

"Je rozdíl mezi lobbisty, kteří pobíhají mezi politiky a snaží se někomu napíchnout žílu, a podnikatelem. Richard Háva zaměstnává tisíce lidí a platí daně," uzavřel.

Čtěte také:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…