Koalice KDU-ČSL a STAN se rozpadá. Odborníci už pálí do lidovců: Je to chyba!

18. 7. 2017 20:43

Širší vedení KDU-ČSL dnes vyzvalo hnutí Starostové a nezávislí (STAN), aby jeho zástupci vstoupili na kandidátky lidovců pro podzimní sněmovní volby. Řešení by mělo nahradit volební koalici, na níž se uskupení původně dohodla, řekl dnes předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podoba společných kandidátek ani způsob financování kampaně by se podle něj neměly měnit, píše ČTK.

Koalice KDU-ČSL a STAN se rozpadá. Odborníci už pálí do lidovců: Je to chyba!
Foto: KDU-ČSL, STAN
Popisek: Logo koalice Lidovců a Starostů
reklama

„Usnesení bylo vedeno zodpovědností za volební výsledek a zejména povolební vývoj v České republice. Nechceme riskovat, že by tady mohla být vláda jedné strany,“ řekl Bělobrádek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL. Podle něj je mnoho voličů znejistěno rizikem propadnutí svého hlasu kvůli vyššímu volebnímu prahu.

„My si myslíme, že tohle je sázka na jistotu. Konečně, je to záležitost, kterou používají jiné strany a není nijak nová,“ řekl o novém formátu spolupráce. Ten by podle něj mohl zvýšit preference lidovců a Starostů. „Věříme, že po této formální změně nedojde k ničemu jinému, než že vstoupíme stoprocentně do Poslanecké sněmovny. Část voličů se uklidní, nebude mít obavy a naopak nám ten hlas dá a přesáhneme výrazněji deset procent,“ řekl Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Koalice dvou stran pro vstup do sněmovny musí získat nejméně deset procent hlasů. Některé červencové průzkumy ukazovaly, že by lidovci a Starostové tuto zvýšenou volební hranici nepřekročili. Pokud by zástupci STAN byli zařazeni na kandidátky KDU-ČSL, stačilo by pět procent.

Podle Bělobrádka by se změnou formy spolupráce nemělo nic měnit na financování kampaně lidovců a Starostů ani na podobě kandidátek. Uvedl rovněž, že dnes širší vedení KDU-ČSL schválilo společné kandidátky se STAN v šesti krajích.

O změně spolupráce jednalo od časného odpoledne předsednictvo lidovců, na které navázalo téměř tříhodinové zasedání celostátního výboru. Bělobrádek po skončení jednání vystoupil před novináři s krátkým prohlášením, otázky nebyly umožněny.

O spolupráci mezi KDU-ČSL a STAN se jednalo od konce loňského roku, definitivně ji stvrdil lidovecký sjezd na konci května. Část představitelů KDU-ČSL ale vyjadřovala obavy o to, zda je zvolená forma volební koalice vhodným řešením. Poukazovali zejména na zvýšený volební práh pro koalici. Bělobrádek dlouhodobě tvrdil, že koalice má potenciál výrazně nad deset procent a že průzkumy, podle nichž by nepřekročila tuto hranici, nepřeceňuje.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Politolog Lukáš Jelínek před kamerami České televize konstatoval, že konec koalice lze hodnotit jako vítězství senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka. Zato předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek či první místopředseda lidovců Marian Jurečka prý prohrávají.  

„Lidovci ukazují voličům, že si tak úplně nevěří, že jsou schopni zařadit se mezi ty velké strany s dvouciferným výsledkem,“ pravil před televizními. „Myslím si, že je to prohra Pavla Bělobrádka a Mariana Jurečky, kteří stáli na straně té koalice,“ doplnil Jelínek. Starostové a nezávislí mohli lidovcům pomoct získat městské voliče, což se lidovcům dosud nedařilo.

Do voleb však ještě stále zbývají tři měsíce, a pokud by lidovci a STAN napnuli všechny síly v kampani, mohli by ve volbách nakonec přece jen uspět. Lidovci však stáhli kalhoty ještě daleko před brodem, když teď z koalice couvají. „Teď, když lidovci zařazují zpátečku... Tak ten volební výsledek může být mnohem slabší,“ varoval lidovce Jelínek. „Lidovci už nebudou moci říkat, že jsou stranou, která je odvážná,“ varoval ještě.

Podobně to vidí i konzultant politického marketingu z Institutu politického marketingu Karel Komínek. „Já se domnívám, že je to chyba a veliká chyba,“ zaznělo z úst odborníka. Lidovci podle jeho názoru ztratí kredit, protože v podstatě přiznali, že si ukousli příliš velké sousto.

Předseda STAN Petr Gazdík má dojem, že pokračování koalice má smysl, ale respektuje rozhodnutí širšího vedení lidovců. Až se Starostové a nezávislí rozhodnou co dál, sdělí to voličům. Starostové si trvají na tom, že dvojkoalice může být silná a může se stát významnou třetí politickou silou na české politické scéně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …