Koalice bude s vedením NKÚ diskutovat o rozšíření pravomocí úřadu

12.03.2012 17:27

Koalice se ve čtvrtek sejde k dalšímu jednání o ústavní novele zákona, která má rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zástupci vlády se setkají s viceprezidentem úřadu Miloslavem Kalou, diskutovat chtějí o současném a budoucím fungování NKÚ. Kala v čele úřadu dočasně nahradil Františka Dohnala, který byl pravomocně odsouzen za to, že nepovolil kontrolu hospodaření úřadu.

Koalice bude s vedením NKÚ diskutovat o rozšíření pravomocí úřadu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John
reklama

Připravovaná novela rozšiřuje pravomoci NKÚ na kontroly obcí i krajů. Úřad by měl mít nově možnost kontrolovat také zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, příspěvkové organizace územních samosprávných celků nebo například Českou televizi i Český rozhlas.    Podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV) se koaliční zástupci k jednání s Kalou sejdou ve čtvrtek odpoledne. "Doposud jsme si s panem Kalou i dalšími vyměňovali jen vzkazy přes média," uvedl poslanec Marek Benda. S viceprezidentem NKÚ se dohodl na tom, že se k společnému jednání sejde vedení úřadu a politici vládních stran.

Podle Bendy bude tématem schůzky současná činnost úřadu i jeho budoucí fungování. Zástupci obou stran chtějí debatovat i o rozšíření pravomocí NKÚ, dodala Peake. Podle vicepremiérky chtějí vládní politici Kalu seznámit s body, které probírali na zatím poslední koaliční schůzce, která se uskutečnila minulý týden. Na ní navrhla ODS, aby místo zamýšlených kontrol Nejvyšším kontrolním úřadem byly státní a obecní firmy povinně auditovány nezávislými firmami. Výsledky auditů by byly zveřejňovány.

Bude novým prezidentem Říman?

VV a TOP 09 návrh ODS neodmítly, nadále ale žádají, aby hospodaření takových firem kontroloval i NKÚ. Autor novely Stanislav Polčák (TOP 09 a STAN) k tomu uvedl, že má návrh ODS "svá pozitiva" a mohl by být součástí novely spolu s rozšířením pravomocí NKÚ.

Kala nyní vede kontrolní úřad z pozice jeho viceprezidenta. Vláda se na konci února shodla, že by nástupce odsouzeného bývalého šéfa NKÚ Dohnala měl být vybrán co nejdříve. Podle Bendy by se tak mělo stát nejpozději do léta. Situace v úřadě podle něj "vypadá lehce varujícím způsobem". Podle dřívějších informací serveru Česká pozice figuruje mezi kandidáty na nového šéfa NKÚ například bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Říman, který nedávno na vlastní žádost opustil pozici šéfporadce premiéra Petra Nečase (ODS).

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…