Koalici s Babišem si nedokážu představit, vzkázal Fiala. ODS prý bude lídrem opozice

06.02.2018 17:02

Předseda ODS Petr Fiala vyloučil možnost vládní spolupráce své strany s hnutím ANO. Kritizoval také premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) za jeho vyjádření o vypsání předčasných voleb, podle Fialy ANO zatím nevyčerpalo všechny možnosti k jednání. Zprávu přinesla ČTK.

Koalici s Babišem si nedokážu představit, vzkázal Fiala. ODS prý bude lídrem opozice
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předsedou ODS se stal opět na 28. kongresu v Ostravě Petr Fiala
reklama

Lídr občanských demokratů také kritizoval ANO za vyjednávání o podpoře vlády s KSČM.

„Já si to nedovedu představit,“ řekl Fiala na tiskové konferenci na dotaz k možnému vstupu ODS do vlády s premiérem z hnutí ANO, který čelí trestnímu stíhání. Občanští demokraté jsou podle něj připraveni na roli lídra opozice a budou ve sněmovně dohlížet na dodržování pravidel.

Kritizoval Babiše za jeho výrok o tom, že by v případě neúspěchu při druhém pokusu o sestavení vlády upřednostnil předčasné volby. „Předseda vlády tady vlastně všem vzkazuje: ‚Buď bude po mém, buď se všichni budete tvářit, jako bych já získal ve volbách sto procent, buď mě všichni uznáte za hlavu rodiny a skloníte se, nebo dotlačím zemi k předčasným volbám.‘ To nejsou slova, která má pronášet odpovědný politik,“ řekl Fiala.

„Vyjádření předsedy vlády v demisi vypadají trošku jako nátlak, jako vydírání, a přitom žádná jednání o většinové vládě vlastně ani nezačala,“ uvedl dále Fiala. Podle něj je několik možností, jak by mohla většinová vláda vzniknout, Babiš ale nepředstavil žádný plán, jak by k ní chtěl dospět.

Kritizoval také jednání ANO s KSČM o možné podpoře vlády. „Brzy si připomeneme sedmdesáté výročí února 1948 a doufám, že toto smutné výročí, tuto národní katastrofu nechce pan předseda vlády v demisi oslavit tím, že přivede komunisty k jakékoli podpoře vlády nebo je přiblíží vládě. To bych považoval za opravdu hanebnou symboliku,“ řekl Fiala. Varoval také, že vláda s podporou KSČM by neumožňovala prosazovat zájmy Česka v zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…