Koho Trump ošidil o miliony? Peníze splatil, banka si nestěžuje. Detaily, o kterých se nemluví

27.02.2024 12:52

355 milionů dolarů, tolik má Donald Trump zaplatit podle rozsudku soudu v New Yorku. O čem se ale v českých médiích nemluví, je to, že podvod, kterého se měl Trump dopustit, nemá žádnou oběť. Trump měl nadhodnotit hodnotu svého majetku. Jenže podle vyjádření Deutsche Bank, která mu půjčila, by to asi nehrálo roli. Před rozsudkem varuje i Trumpův bývalý oponent, Jeb Bush. Politický rozsudek totiž může poškodit jak New York, tak Spojené státy jako takové.

Koho Trump ošidil o miliony? Peníze splatil, banka si nestěžuje. Detaily, o kterých se nemluví
Foto: Repro Fox News
Popisek: Bývalý prezident Donald Trump v debatě na Fox News

Jak v polovině února informovala média, Donald Trump byl v New Yorku shledán vinným ze zveličování svého majetku. Odsouzen byl soudcem Arthurem Engoronem, žalobu proti němu vedla Letitia Jamesová. Trump by měl zaplatit celkem 355 milionů dolarů a na tři roky by mu bylo zakázáno v New Yorku podnikat. V pondělí se Donald Trump proti rozsudku odvolal. Podle něho a jeho právních zástupců je soudce podjatý.

Proces ovšem skutečně vzbuzuje pochyby. Například v bývalém protikandidátovi proti Trumpovi, Jebu Bushovi (jedná se o bratra bývalého prezidenta, George Bushe mladšího – pozn. red.). Ten míní, že rozsudek nad Trumpem v New Yorku a nad Elonem Muskem v Delaware ohrožuje vládu práva. V obou případech podle Bushe soudci dali drakonické tresty v zájmu pochybných nebo úplně neexistujících obětí.

Bush říká, že na kritiku Donalda Trumpa má každý právo, ale rovnost před zákonem je důležitější a rozsudky ohrožují nejen pověst amerických soudů, ale také podnikatelské prostředí v USA. Pokud Trump skutečně potrestán bude, může se strach ze soudní zvůle a trestů rozšířit mezi podnikateli, kteří budou někam kandidovat nebo se budou jen veřejně projevovat.

Anketa

Která vládnoucí strana zatím nejvíce prospěla České republice?

2%
3%
0%
92%
0%
0%
3%
hlasovalo: 50631 lidí
Kromě toho také poukazuje na to, že Letitia Jamesová na post státní zástupkyně kandidovala v roce 2018 se slibem, že se zaměří na „nelegitimního prezidenta“. Jak dále připomíná, zákon, na jehož základě byl Trump odsouzen, nevyžaduje, aby dokázala, že Trump chtěl někoho podvést nebo že vůbec někomu vznikla škoda. Agentura AP pak zjistila, že od roku 1956 byla na základě tohoto zákona významná pokuta udělena jen dvanáctkrát. Ale jen v případě Trumpa to bylo bez jakékoliv oběti nebo aby kdokoliv utrpěl ztrátu.

„Bankéři z Deutsche Bank, která panu Trumpovi půjčila, dosvědčili, že byli spokojení, vzhledem k tomu, že půjčka byla splacena s úroky a včas. A také dosvědčili, že si nejsou jisti, že nadhodnocení ceny majetku Trumpem by hrálo roli v poskytnutí půjčky, což ale byla klíčová součást obžaloby od paní Jamesové,“ uvádí Jeb Bush s tím, že bez obětí to bude stát, který by inkasoval několikasetmilionovou pokutu. Varuje, že řada společností je registrována právě v Delaware a New York je centrem bankovnictví.

„Odvolací soudy v těchto státech teď mají možnost přehodnotit tato nebezpečná soudní rozhodnutí a omezit další škody na pověsti. Pokud tak neučiní, tak sice politici z demokraty ovládaných států budou spokojení, jak to Trumpovi a Muskovi ‚nandali‘, ale ztráty pro tyto státy budou značné. A poškození zákonného přediva této země bude ještě horší,“ varuje.

Není to jen Jeb Bush, kterého rozsudek pobuřuje. Bývalý šampion v zápasech MMA Jake Shields se také zaměřil na detaily případu a přijdou mu přitažené za vlasy. „Není žádný poškozený a banka řekla, že s ním bude ráda znovu spolupracovat. Trump chtěl půjčku a šel do banky a řekl, že jeho hodnota je 4,9 miliardy dolarů. Banka poslala experty a ti řekli, že spokojení by byli s oceněním na 2,6 miliardy dolarů. Experti nikdy neřekli, že nemá hodnotu 4,9 miliardy, jen si nebyli jisti tím číslem. Trump dostal pokutu přes 350 milionů za podvod. Kde byl podvod? Jak to může soudce udělat, když nikdo nebyl podveden?“ ptá se.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneužitý atentát? Žantovský sekl „odborníka“. Trefil se mu do vzdělání

4:44 Zneužitý atentát? Žantovský sekl „odborníka“. Trefil se mu do vzdělání

TÝDEN V MÉDIÍCH Smutný je pohled na média, která se uchylují k výkřikům, že šiřitelé ruské propagand…