Kolem Koněva to stále vře: „Jsi vym*daná p*ča, smrdíš!“ Pavel Novotný se neudržel. Kolář má ochranku. A Pekarová burcuje: Jsme ve válce!

01.09.2019 12:26

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se netají tím, že nemá rád sochu maršála Koněva. Poté, co se jeho městská část rozhodla pomník zakrýt plachtou, začal dostávat výhrůžky. Někteří mu hrozí dokonce fyzickou likvidací. Obdržel proto policejní ochranu. Kolářův postoj v této věci je předmětem ožehavých diskusí. Vyjádřili se k němu na sociální síti i někteří politici. Plnou podporu mu projevili například bývalý europoslanec Pavel Telička a 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Naopak kritiku sklízí od Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta republiky. Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se zase ostře pustil do aktivisty, jenž se snažil plachtu ze sochy sundat.

Kolem Koněva to stále vře: „Jsi vym*daná p*ča, smrdíš!“ Pavel Novotný se neudržel. Kolář má ochranku. A Pekarová burcuje: Jsme ve válce!
Foto: Hans Štembera
Popisek: V opačném případě by pak maršál Koněv v nadživotní velikosti mohl skončit v prostorách ruského velvyslanectví

Starosta Prahy Ondřej Kolář (TOP 09) začal dostávat nenávistné e-maily a výhrůžky fyzickou likvidací na Facebooku. Městská část zdůvodnila zakrytí sochy snahou ochránit ji před vandaly. Poprvé se lešení a zástěna objevily u sochy v pátek před polednem, do hodiny ale plachtu z lešení sundal aktivista Jiří Černohorský. Kolem 17. hodiny byla plachta namontována zpět. 

Radnice požádala policii v místě o zvýšený dohled a sochu také před dalším překrytím ještě preventivně přetřela anti-graffiti lakem.

To, že starostovi Prahy 6 je vyhrožováno fyzickou likvidací za zahalení sochy Koněva, označil na svém twitteru Pavel Telička za neakceptovatelné. Kolářovi proto vyjádřil svou podporu. K tomu  poznamenal, že ho šokuje, jak celou kauzu komentuje premiér Andrej Babiš (ANO), jenž „řeší to, že socha dlouho nevadila“.

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová připomíná, že maršál Koněv se podílel na devastaci naší země a nechápe proto, že za zakrytí jeho sochy je starostovi Prahy 6 vyhrožováno. I ona připojila slova podpory a přitakala vyjádření komentátora Alexandra Mitrofanova, že „jsme ve válce a čím dřív si to uvědomíme, tím líp“.

Na nepochopení Kolář narazil u Jiřího Ovčáčka. Toho spíše zaráží, že orgány činné v trestním řízení u starosty Prahy 6 z vlastní povinnosti nekonají na základě: 1) § 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, 1) § 329 Zneužití pravomoci úřední osoby.

Na aktivistu, který projevil snahu zakrytou sochu opět odkrýt, ostře udeřil starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). „Jiří, jsi vym*daná p*ča, smrdíš, nikdo tě neslyší, nikoho vlastně nezajímáš, nikdy z toho nic nebude, vždycky budeš jen předseda stolní společnosti ty košťátko,“ zněl Novotného vzkaz Černohorskému, který po zjištění, že Kolář pak sochu nechal zase zakrýt, vybízel na sociální sítí veřejnost k uspořádání „majdanu“ pro starostu Prahy 6.

Podle mluvčího Prahy 6 vyšla stavba s instalací plachty radnici asi na 20 tisíc korun. Sundání plachty považuje za poškozování cizí věci. Radnice také dopoledne informovala, že zatím nerozhodla, jak dlouho bude pomník zakrytý. O osudu sochy Koněva budou rozhodovat zastupitelé 12. září. Není ale jisté, že v toto datum už bude o budoucnosti sochy jasno.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…