Kolomojskij, Achmetov... Jedny oligarchy nahradili druzí, shrnuje novinář Podaný, kdo vlastně vládne Ukrajině

27.08.2014 12:36

Ukrajinští oligarchové si jdou po krku a bojují o nový, jim nejlépe vyhovující řád, soudí novinář Petr Podaný. Na pozici nejmocnějšího muže se prý tlačí miliardář Ihor Kolomojskij, peklo ze života má naopak zatím nejbohatší oligarcha Rinat Achmetov. Důležitou roli v klání boháčů údajně hraje i „čokoládový král“ a současný ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Kolomojskij, Achmetov... Jedny oligarchy nahradili druzí, shrnuje novinář Podaný, kdo vlastně vládne Ukrajině
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem

„Válka v zemi vytvořila zřejmě půdu pro to, že se v mocenských vztazích ukrajinského hospodářství dějí věci dříve jen těžko myslitelné,“ začíná svoji sondu mezi ukrajinské oligarchy Podaný. Zářným příkladem prý mohou být útoky proti zatím nejbohatšímu a svým způsobem nejmocnějšímu Ukrajinci Rinatu Achmetovovi.

Těžký život Rinata Achmetova 

Ten prý ještě loni platil za hlavního financiéra prezidenta Viktora Janukovyče. Po jeho sesazení a úprku ze země vsadil Achmetov na východoukrajinské separatisty, které měl financovat, a také si pohrával s myšlenkou na federalizaci Ukrajiny. V květnu pak předvedl další obrat, když začal vzývat jednotu své země. A tím si prý nadělal nepřátele na obou stranách barikády. Vládu v Kyjevě rozezlil podporou mírového řešení krize, když trval na jednání se separatisty. Šéfové samozvané Doněcké lidové republiky mu za odmítnutí jejich výzvy, aby neplatil daně Kyjevu, nýbrž jim, začali hrozit, že jeho majetky znárodní.    

Větev mu ale podle Podaného nepodřezávají jen domobranci, kteří si brousí zuby na jeho bohatství. Do útočného postoje se prý proti němu stavějí i jeho kolegové oligarchové.

Kolomojskij se dere do čela 

Vytlačit Achmetova z pozice nejbohatšího Ukrajince se snaží zejména miliardář Ihor Kolomojskij, který proslul svými „výpady“ proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jehož prý dokonce nazval „malým schizofrenikem". Oligarcha je také proti jakémukoliv vyjednávání s proruskými separatisty a požaduje jejich zničení. Za tímto účelem prý vyslal do boje své vlastní ozbrojené jednotky.

„Zdá se, že Kolomojskij kuje žhavé železo, seč to jen jde. Zatímco například vláda prosadila zvýšení daní v Achmetovově rudném a železářském sektoru, vyzněly podobné pokusy v ropě a plynu, kde se činí Kolomojskij, naprázdno,“ píše novinář. Kolomojskij prý navíc podle zjištění německých tajných služeb pomocí svého ohromného finančního vlivu na politické vedení země diktuje svoje pravidla hry.  

„Důležitou roli v klání boháčů hraje i sám Porošenko, nazývaný též čokoládový zajíc, jehož majetek se odhaduje na 1,3 miliardy dolarů. Sice prohlásil, že se chce stáhnout z byznysu, ale zůstává součástí systému oligarchů,“ uzavírá svoji analýzu na serveru Týden.cz Podaný.

Celý text k přečtení ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…