Kolotočář Kočka ví, že lidé se chtějí bavit i v těžké době

04.03.2012 15:26

Čeští majitelé pouťových atrakcí po roce 1989 investovali milionové částky do modernizace kolotočů a díky tomu drží krok se západoevropskými kolegy.

Kolotočář Kočka ví, že lidé se chtějí bavit i v těžké době
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Romské děti na kolotoči

Tuzemští kolotočáři zatím odolávají dopadům hospodářské krize, která v posledních několika letech výrazně postihla tuzemskou i světovou ekonomiku. Václav Kočka z České asociace majitelů lunaparků, cirkusů a stánkového prodeje Palma prohlásil, že ekonomická krize návštěvnost pouťových atrakcí v Česku zatím nesnížila.

Lidé se prý chtějí bavit i v hospodářsky složité době. Provozovatelé atrakcí podle něj ale musí mít propracovaný marketing a lidem nabídnout různé slevy či bonusy. Jen tak je prý přilákají k pokladnám atrakcí v dostatečném počtu.

Zatímco v roce 1989 bylo v ČR evidováno 1360 provozovatelů pouťových atrakcí, tak v posledních letech jejich počet podle Kočky mírně převyšuje dvoutisícovou hranici. "Stále platí, že jsme v rámci bývalého východního bloku kolotočářská velmoc," podotkl Kočka.

Miliony do atrakcí

Čeští kolotočáři po pádu komunismu museli výrazně investovat do modernizace atrakcí. Například náklady na pořízení horské dráhy se pohybují kolem 50 milionů korun a i u ostatních atrakcí se investice pohybují v milionech korun. Provozovatelé proto atrakce většinou kupují na leasing. "Když si dnes návštěvník Matějské pouti prohlédne atrakce, tak pomalu nepozná, zda stojí u českého nebo holandského kolotoče," podotkl Kočka.

Tuzemský trh je ale pro majitele pouťových atrakcí velmi malý. "Aby se uživili, tak musí jezdit do zahraničí. Hlavně do Polska, Rumunska, Jugoslávie či na Ukrajinu," dodal Kočka, podle kterého někteří čeští kolotočáři stráví v zahraničí podstatnou část roku.

Ceny lístků

V době rostoucích nákladů na energie a dalších poplatků si provozovatelé atrakcí podle Kočky zatím kvůli krizi a relativně nízké mzdové úrovni nemohou dovolit zvýšit vstupné, které je v Česku stále výrazně nižší než v západní Evropě. "V zahraničí stojí lístek na na dětskou atrakci pět eur. U nás je cena zhruba třetinová," řekl.

Například na Matějské pouti, která začala v Praze, se cena lístku na český kolotoč pohybuje od 30 do 50 korun. Cena vstupenky na nizozemské atrakce zpravidla činí zhruba 100 korun a podle Kočky je o něco nižší než v předchozích letech.

Úspěšně se rozvíjí tuzemská výroba kolotočů. "Když Holanďané vidí, že je máme tak dobře udělané, tak k nám raději přijedou s úplně jinou atrakcí," podotkl Kočka, podle kterého si české kolotoče často pořizují například němečtí podnikatelé, protože je vyjdou mnohem levněji než od západoevropských výrobců.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…