Komentátor se pozastavil nad tím, co ve svém projevu pronesl Macron a co prohlásil jen o dva týdny dříve Juncker

29.09.2017 9:13

Komentátor Jan Macháček se v Lidových novinách zamyslel nad tím, zda francouzský prezident Emmanuel Macron najde spojence pro svou vizi Evropy. Macron ji představil tento týden v úterý francouzskému publiku na Sorbonně.

Komentátor se pozastavil nad tím, co ve svém projevu pronesl Macron a co prohlásil jen o dva týdny dříve Juncker
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Macron v narážce na obecné skuhrání na EU řekl: ‚My jsme Brusel.‘ To je sice staré rčení eurooptimistů, žádný politik v Macronově postavení to ale dosud neřekl. Vzhledem k tomu, že nedávné francouzské volby představovaly souboj o Evropu, musel Macron s nějakou grandiózní vizí logicky přijít, jinak by jeho eurooptimismus neměl podstatu,“ podotkl úvodem svého komentáře Macháček.

Jak dodal vzápětí, Macron ve svém projevu vzhledem k oslabení kancléřky po parlamentních německých volbách vyškrtal nepopulární maximalistické představy o finanční integraci eurozóny. „Rozpočet pro eurozónu a evropského ministra financí Macron jen zmínil a nerozvedl. Zkrátka – méně provokativní slovník, zdrženlivé tóny v oblastech citlivých pro Berlín,“ řekl Macháček.

Komentátor si dále všímá Macronova gejzíru nápadů v oblasti technologií, inovací, bezpečnosti či vzdělávání. 

„Podstatné je, že Emmanuel Macron přichází s úplně jinou a zcela protichůdnou vizí Evropy, než jakou před čtrnácti dny představil v projevu o stavu Unie předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten bránil vizi zachování jednotné EU (euro má být měna pro všechny, Schengen má být pro všechny apod.), odmítl rozpočet a parlament pro eurozónu a odmítl vizi vícerychlostní Evropy. Juncker chce pomoci těm, kdo zaostávají, aby se dostali do eurozóny. Macron na nikoho čekat nechce, více integrovat se mají ti, kdo chtějí a jsou na to připraveni,“ sdělil Macháček s tím, že Junckerova vize byla v zásadě federalistická, kdežto ta Macronova je ze státoprávního pohledu dort pejska s kočičkou.

„Historie teprve rozhodne, jestli toto byl projev, který v Evropě něco zásadního změnil a nastartoval. Zatím to vůbec jasné není. Problém není jen Německo, problém nejsme jen my ‚zaostalci‘ z Východu. Lze si stěží představit, že tyto nápady vzbudí nadšení v Nizozemsku, Dánsku, Finsku a podobně. Evropské státy budou společně přispívat spíše jen na to, co jim bude připadat naprosto nezbytné,“ uzavřel Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zlikvidují Babiše, kdo ho vystřídá? Jejich sponzoři? Jaroslav Bašta pitvá Milion chvilek

8:41 Až zlikvidují Babiše, kdo ho vystřídá? Jejich sponzoři? Jaroslav Bašta pitvá Milion chvilek

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta napsal pár slov k demonstracím spolku Milion …