Komentátor se vysmál nápadu Komárka: Hlavně být viděn a slyšen...

23.05.2014 12:40

V komentáři MF Dnes s názvem „Hlavní politický zákon: Kdo není vidět a slyšet, není“ Karel Steigerwald poukazuje na prý zbytečná a nepodložená témata, která jsou nabízena k veřejné politické debatě. Jedním z nich je podle něj návrh sloučit Českou televizi a Český rozhlas.

Komentátor se vysmál nápadu Komárka: Hlavně být viděn a slyšen...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek

„Poslanec je jako žralok. Musí plavat, jinak utone v moři mediálního nezájmu,“ tak otevírá svůj komentář v MF Dnes Karel Steigerwald. Toho jsou si podle komentátora vědomi například poslanci Vítězslav Jandák a Martin Komárek. „Nehodlají utonout, přišli proto s pěkným tématem: Spojíme Českou televizi a Český rozhlas do jednoho veřejnoprávního podniku. Zvýší se kvalita, sníží se náklady,“ píše Steigerwald s tím, že do tohoto tématu se prý může zakousnout každý.

„Vyvolá polemiky, budou zastánci a odpůrci sloučení, všichni vybaveni stejnou odborností jako Jandák a Komárek, to jest žádnou,“ míní Steigerwald. „K debatě nepotřebují žádné analýzy, žádné ekonomické studie, organizační schémata a jiné důkazy rozumnosti onoho spojení.“

Podle Steigerwalda však spojování či rozdělování nemá na kvalitu a rentabilitu obou veřejnoprávních firem žádný vliv. Ve svém komentáři v MF Dnes také tvrdí, že prý nikdo nemá jasnější představu, co veřejnoprávnost vlastně je. Dnes prý existuje jediná definice. „Určila ji praxe, nikoli výřečné kodexy. Veřejnoprávní je to, co pobírá za minimální kontroly činnosti a s nejasným cílem ze zákona určené veřejné peníze,“ popisuje Steigerwald.

„Ani ta kontrola není jasná – kdo ji má dělat? Politici ne, Parlament ne, rady laiků toho nejsou schopny, kdo tedy? Tyto problémy se spojením do jednoho podniku nezruší ani nezmenší. Nejspíš se zvětší...“ píše Steigerwald.

Až k centrálnímu zařízení všeho veřejnoprávního

Komentátor pak nastiňuje, jak se takový podnik začne nafukovat. Od ředitelů k superřediteli nebo od rad k superradám a například i od rozpočtu k superrozpočtu a dál a dál. Situaci přivádí Steigerwald v představách až k jednomu centrálnímu zařízení všeho veřejnoprávního. „Tuto ideu realizoval nacistický ministr propagandy Goebbels: Vše bylo pod jedním centrem, připojeno k pomyslné klaviatuře, na niž Goebbels hrál,“ připomíná komentátor. „Podobně vyladěný orchestrion vytvořili i komunisti. A jak na něj dovedli hrát!“

Karel Steigerwald je podle svých slov přesvědčen, že takový dokonalý ideál oba poslanci nemyslí. „Oni jen chtějí upozornit na sebe. Nejsou sami, co chvíli se z vod politiky vynoří zbytečná nepodložená témata k veřejné politické debatě, která politiky osvětluje moudrostí. Vždyť ani ten prezidentův kanál Labe-Odra-Dunaj neusnul,“ uzavírá komentář Steigerwald.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

8:32 Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

Ve Velké Británii došlo podle serveru The Telegraph k zásadnímu průlomu, co se týče odškodňování lid…