Konec Pospíšila v politice? Daniel Kroupa tuší pád „svého bývalého studenta“

4.7.2022 5:17 odp.

Pro mnoho lidí nejen u nás, ale i na Západě se Putin stal Hitlerem 21. století, říká muž, k jehož výbavě rozhodně nepatří přehánění. A domnívá se, že Putin chce vstoupit do historie jako člověk, který rozšířil ruskou říši. Daniel Kroupa z katedry politologie, filozofie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně byl hostem Barbory Tachecí na Českém rozhlasu.

Konec Pospíšila v politice? Daniel Kroupa tuší pád „svého bývalého studenta“
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

Úvodem se Kroupa vyjádřil ke kauze Dozimetr. Je pro něj zklamáním, nebo to má jen jako vnější pozorovatel pro informace? „Musím říct, že to vnímám tak někde mezi. Byl jsem zklamaný z některých politiků hnutí STAN, ale ta kauza mě vůbec nepřekvapila. Ještě v době, kdy jsem byl senátorem, před více než osmnácti lety, za mnou přišli podnikatelé, kteří vysoutěžili na magistrátu v Praze nějakou zakázku, a svěřili se mi, že za nimi přišla jakási agentura, která po nich chce sedm procent z té zakázky, protože to jde do kapes těch politiků nebo politických stran. A já jsem se tehdy s tím snažil něco dělat. Sedm procent mi připadalo hodně. Šel jsem za jedním kolegou z té strany, která tehdy vládla na magistrátu, a s očima vykulenýma jsem mu to vykládal a on se na mě osopil a řekl: Co nás obviňuješ z korupce, my bereme jenom sedm, socani berou deset. Tak jsem se snažil s tím něco dělat, nějaké oznámení a podobně, a všichni, na které jsem se obrátil, mi řekli: Jo, ale když nemůžete říct jméno těch lidí a nemůžete říct podrobnosti, tak pro nás je to jen takový signál, ale zjistit se to nedá,“ zmínil Kroupa.

  • Celý pořad ZDE

„Oproti tomu ta kauza Dozimetr je troškaření. Tam se netočily desítky milionů, ale řekněme statisíce nebo možná miliony. Ale zklamání je v tom, že Starostové vstupovali jako ta strana, která s tímhle si dokáže poradit, a zdá se, že ze začátku s tím také měla problémy jako ostatní, ale pak konečně začala jednat razantně. A to, co ta strana má dělat, je, že v momentě, kdy odhalí selhání takových jednotlivců, tak velmi rychle ty lidi odstavit,“ dodal Kroupa. Každá takováto kauza pak podle něj přispěje k očistě.

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10686 lidí
Kauza se zjevně dotkne také TOP 09. „To mě moc mrzí, protože pana Pospíšila osobně mám rád, je to můj bývalý student. A velmi úspěšný a mrzí mě, že se do toho takhle nechal zatáhnout. A obávám se, že tímto v politice končí. Doběhne mu mandát europoslance a těžko...,“ zmínil Kroupa. 

Zda kauza bude mít zásadní vliv na volby, se Kroupa domnívá, že ano – tedy v Praze. „I když tedy hnutí STAN rychle přestavělo kandidátku a učinilo ji vonavější, ale ta značka je prostě poškozená, nicméně Starostové jako strana mají velkou výhodu v tom, že sestávají ze starostů různých měst a tam je lidé znají a vědí, kdo to je, a budou toho svého starostu asi podporovat. Takže domnívám se, že je to poškodí zejména v Praze a celostátní preference. Ale bude také záležet na tom, jaká bude přes prázdniny vnímavost veřejnosti, a ta bývá obecně malá,“ dodal Kroupa. 

A jak s kauzou podle Kroupy zachází hnutí Andrej Babiš? „Je to velmi pokrytecké, protože hnutí ANO mělo svoji Stoku I, Stoku II, kdoví, kolik těch Stok mělo, mělo aféru s deníčkem pana Faltýnka, která se nerozběhla proto, že vypukly Vrbětice a pozornost se soustředila jinam. A pan Faltýnek pokračuje v klidu dál, čili z tohoto hlediska je tam velký stupeň pokrytectví. Na druhou stranu opoziční strana by neplnila svoji fuknci, kdyby se nesnažila této situace využít. A koneckonců pan Babiš teď, jak na sociálních sítích mnozí vtipkují, každý dělník musí jít přesně do práce na píchačky, a pan Babiš místo do práce do Parlamentu jezdí s karavanem po republice a sbírá podporu,“ podotkl Kroupa.

Své pak Kroupa řekl také k invazi Ruska na Ukrajinu. „Ruská armáda opředená mýty neporazitelnosti nebyla schopna za pět měsíců porazit mnohonásobně slabšího soupeře. Tohle je první výsledek. Druhý výsledek, který se dá tedy očekávat, je, že – a ten je docela bezpečný, že z toho bude zamrzlý konflikt, který se povleče léta,“ míní Kroupa, jenž se domnívá, že toto je právě ten velmi reálný scénář. „A pak je výsledek, který by si mnozí z nás přáli, a to je, aby ukrajinská armáda dostala zbraně, jimiž může čelit ruské přesile. A pak je možný výsledek, a řekl bych, že žádoucí výsledek, že ruskou armádu vytlačí z těch oblastí, které jsou obsazeny, a žádoucí výsledek je to proto, že jenom takový výsledek by mohl vést ke změně režimu v Rusku,“ dodal Kroupa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporná xenofobie. Kolektivní vina!“ Konec všech Rusů v EU? Zlomová výzva z Pobaltí narazila v ČR

19:22 „Odporná xenofobie. Kolektivní vina!“ Konec všech Rusů v EU? Zlomová výzva z Pobaltí narazila v ČR

Estonsko a Finsko chtějí, aby Evropa přestala Rusům udělovat turistická víza. Podle nich by nemělo b…