Žádné transparenty ani mávátka. Letos se ostravští komunisté obešli sice bez průvodu, ale 1. máj oslavili v restauraci Na Plynární. Do budoucna ovšem nevylučují, že do ulic opět vyrazí. Než přišli hlavní řečníci, byl čas na vzpomínání. „Do roku 2002 jsem pracoval na Nové huti a tam se pořádaly 1. máje každý rok, na to jsme se těšili. Někdy byly deště i sníh. Ale vzali jsme si něco na zahřátí a bylo veselo,“ hovořil o časech minulých František Žáček z Ostravy. Komunistou je od roku 1961 a po revoluci názory nezměnil. „Užil jsem si i od spolupracovníků… bylo to plné emocí. Své jsem si prošel. To byl velký tlak. Přitom od lidí, kteří by si ani nemuseli tak vyskakovat,“ podotkl. Že KSČM podporuje současnou vládu Andreje Babiše, mu nevadí. „Lidi jsou rádi, že se podporují sociální věci více než před čtyřmi nebo pěti lety. Zvedli důchody, starší lidé jsou spokojení. O bydlení ale nemluvím. Já, když jsem kdysi dostal byt, tak jsem musel podepsat, že ještě jedenáct let budu u podniku. A dneska? Ani byt a zaměstnání vůbec,“ popisoval pro ParlamentníListy.cz.
Bratr pana Žáčka Antonín není členem KSČM, přesto chválí to, že komunisté vládu podporují. „Tato strana se lidí zastává a nehledí jen na sebe. Preference nejsou nejlepší, ale uvidíme, jak to bude dál. V politice jsou dravci, kdo má ostřejší lokty, dostává se do čela,“ uvedl Antonín Žáček, který také odmítá, že by Babišovy kauzy měly být důvodem pro obměnu kabinetu. „To jsou vymyšlené kauzy, tlaky, jen aby Babiš odešel z vlády. Protesty jsou bezvýznamné. Situace se uklidní. Paní Benešová už ve vládě byla a k žádnému ohrožení demokracie nedošlo,“ uvedl.
Juroška: Čtyři pracovní dny v týdnu
„Již vzhůru psanci této země… poslední bitva vzplála, dejme se na pochod, internacionála je zítra lidský rod…,“ znělo z reproduktorů na začátek programu. Pak se chopil mikrofonu Martin Juroška, předseda místní organizace. „Je to 130 let, co se naši předchůdci rozhodli, že si tento den budeme připomínat Svátek práce. Dvě základní věci. Tou první je fakt, že pracujícím nikdy nedá nikdo nic zadarmo. Všechny výdobytky si museli vybojovat a mnohdy i velmi krvavě vybojovat,“ uvedl Juroška, který připomenul osmihodinovou pracovní dobu, nemocenskou či dovolenou. „Pokud nebudeme ostražití a nebudeme bojovat dál, můžeme tato práva také ztratit,“ varoval a připomenul historické momenty. „Kdykoli chceme vybojovat něco takového jako zkrácení pracovní doby, ozvou se ti, kteří shromažďují obrovské bohatství, že to není možné, že celý systém zkolabuje. Slušelo by nám, kdybychom to dokázali zkoordinovat třeba i v rámci demonstrací na čtyři pracovní dny v týdnu. Společnost na to ekonomicky má. Klidně bychom do toho mohli jít. Jen by se opět ozvala ta samá písnička, že systém zkolabuje,“ popisoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá