Korupce na Ukrajině. Další zpronevěra odhalena. Pomohla Zelenskému ruská agrese?

04.11.2022 9:38

Ukrajina je stále ve světě vnímána jako jedna ze zemí, kde stále hraje korupce a rozkrádání státního majetku významnou roli. Poslední médii zaznamenaný případ je jen vrcholem ledovce problému, který se stále nedaří vymýtit. Svoji roli v tom může hrát i minulost samotného prezidenta Zelenského, kterému v tomto ohledu ruská agrese prý dokonce pomohla.

Korupce na Ukrajině. Další zpronevěra odhalena. Pomohla Zelenskému ruská agrese?
Foto: Repro twitter
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Server Novinky.cz upozornil na kauzu, která se dotýká zpronevěry prostředků, které byly Ukrajině poskytnuty na nákup armádního vybavení. Bývalé vedení jednoho z ukrajinských úřadů prý zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun), za které měly být nakoupeny neprůstřelné vesty pro ukrajinskou armádu. Informoval o tom ve čtvrtek Státní úřad pro vyšetřování.

Podezření je podle serveru TodayTimesLive.com namířeno proti bývalému řediteli patentového úřadu Ukrpatent, vysokému úředníkovi ministerstva hospodářství a vedoucímu humanitární organizace.

Podle dostupných informací byly státní prostředky převedeny na účty dobrovolnických a charitativních organizací s údajným příkazem k nákupu neprůstřelných vest pro vojáky.

Místo nákupu vest ale peníze dál putovaly na účty fiktivních společností a ve finále byly přeměněny na hotovost.

Kriminalisté podle Novinky.cz uvedli, že obstavili účty firem zapojených do podvodného schématu a že přijali opatření pro zajištění náhrady škody způsobené ukrajinskému státu.

V případě odsouzení hrozí dotyčným úředníkům až 12 let vězení za zpronevěru nebo držení majetku zneužitím úředního postavení.

Není to ojedinělý případ zneužití pravomocí a postavení. Před několika dny jsme informovali, že guvernér Centrální ukrajinské banky zpronevěřil více než 5,5 milionu dolarů (přes 137 milionů korun).

Vyšetřovatelé podle agentury Bloomberg uvedli, že bývalý generální ředitel Ukrgazbank a jeho dva zástupci odváděli peníze z banky prostřednictvím plateb za služby „pseudo zprostředkovatelům“. Tyto služby však existovaly pouze „na papíře“.

Anketa

Líbil se vám plakát „Putin v pytli na mrtvoly“, který vyvěsil Rakušan?

2%
97%
hlasovalo: 33147 lidí
Dodejme, že podle Transparency International je Ukrajina v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za poslední rok na 122. místě ze 188 monitorovaných zemí. Z čistě evropských zemí to znamená poslední místo, Rusko je na 136. místě, Azerbajdžán 128.

Mnozí Ukrajinci se proto upínali po prezidentských volbách k Volodymyru Zelenskému s nadějí, že situaci změní. Velkým zklamáním pro ně tedy byla zjištění ukrajinských novinářů, která podle serveru SeznamZprávy.cz vycházela z dokumentů známých pod názvem Pandora Papers, které odkrývají podezřelé finanční transakce stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí.

Jejich zjištění ukazuje, jak si Zelenskyj založil společně se svými partnery síť offshorových firem na Britských Panenských ostrovech, v Belize a na Kypru.

Podle zmíněného serveru mohla tato kauza udělat konec za Zelenského ambicemi být znovu zvolen prezidentem Ukrajiny. Článek ale vyšel na podzim roku 2021 a situace se změnila.

Kauzou se ale zabýval i rozhovor, který těsně po začátku ruské agrese proti Ukrajině poskytl serveru iDnes.cz ředitel Transparency International Petr Leyer. Ten tehdy prohlásil, že se ukázalo, že Zelenskyj se svou manželkou a kolegy z komediální skupiny založili firmy v off-shoreových destinacích, kam odváděl majetky vydělané v práci pro televizní kanál 1 + 1 vlastněný oligarchou Igorem Kolomojským.

„Zelenskyj to zdůvodňoval korupčností a nestabilitou podnikatelského prostředí, ale nevysvětlil, z čeho peníze plynou, v jaké výši a zda byly zdaněny. Zůstala tu pachuť toho, že jeden z bojovníků proti korupci využívá ty samé taktiky, proti kterým brojí.“

Šéf Transparency International tehdy dokonce prohlásil, že ruská agrese v tomto ohledu Zelenskému pomohla.

„Přestože je to tragická událost, pokud se podíváme čistě na podporu prezidenta Zelenského, tak mu to vhod přišlo. Před invazí se pohybovala kolem čtyřiceti procent a s počátkem invaze dosahovala až 95 procent,“ uvedl tehdy Leyer.

Dodejme, že podle serveru TodayTimesLive.com navzdory zlepšení v posledních letech má ukrajinský státní aparát stále velmi špatnou pověst. Tu Ukrajině napravují statečně bojující vojáci a tisíce dobrovolníků, kteří pomáhají nejen uprchlíkům a sousedům, kteří byli bombardováni. Vybírají také peníze a věcné dary, od spacích pytlů po neprůstřelné vesty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…