Krádeže kovu? Dejte obcím větší pravomoci, nabádá Řápková

02.06.2013 6:55

Podle poslankyně za ODS Ivany Řápkové je boj proti drobné kriminalitě bojem s větrnými mlýny. Alespoň se současnou legislativou, kterou je podle ní zapotřebí znovelizovat. Větší pravomoci by měl pak podle Řápkové stát přenechat obcím, které se v té dané lokalitě vyznají nejlépe.

Krádeže kovu? Dejte obcím větší pravomoci, nabádá Řápková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková

Mimo drobné krádeže a přestupky se stát dlouhodobě snaží zamezit vykupování kradeného odpadu. Zloději v tomto případě kradou vše, co se dá alespoň trochu zpeněžit - a to i tehdy, kdy následky krádeže mohou být pro někoho fatální. "Poničený majetek však na mnoha místech již ohrožuje i bezpečnost lidí. Dopátrat se pachatele je přitom často velmi složité, pokud tedy není chycen přímo při činu," píše poslankyně na svém blogu na stránkách ParlamentníListy.cz.

Řápková dále poukazuje na to, že vešel nedávno v platnost nový zákon, který měl situaci zlepšit. Ten nařizuje provozovatelům sběren identifikovat nabízejícího a předmět - což se ale podle poslankyně často vůbec neděje. "Protože ale neexistuje veřejně přístupná databáze sběren, zákony se obcházejí a nikdo nemá přehled o tom, které sběrny dodržují zákon a které vykupují kradené kovy," dodává Řápková s tím, že jen za rok 2011 bylo zaevidováno skoro třináct tisíc krádeží kovu.

Sběrny pod dohledem

Lék na současnou situaci je podle poslankyně jednoduchý - stát by měl přenechat větší pravomoce obcím. "Umožněme jim si obecně závaznou vyhláškou stanovit, na kterých místech v obci může být sběrna povolena, a zároveň omezit provozní dobu takového zařízení. Krajský úřad, který vydává konečné rozhodnutí o povolení, pak musí takovou obecně závaznou vyhlášku obce respektovat," radí Řápková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS

15:41 Veteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS

Vyloučení Václava Klause mladšího z ODS velmi rozčílilo bývalou poslankyni strany Kateřinu Dostálovo…