Královna definitivně zarazila říjnový brexit bez dohody

9. 9. 2019 18:05

Britská královna Alžběta II. nejprve posvětila nápad předsedy vlády Borise Johnsona na vyhlášení parlamentní pauzy v délce až pěti týdnů. Johnson si tímto opatřením chtěl otevřít cestu ke tvrdému brexitu – k odchodu Velké Británie z EU – i proti vůli britského parlamentu. Jenže poslanci si pospíšili a tuto cestu Johnsonovi uzavřeli. A královna Alžběta II. jejich jednání stvrdila svým souhlasem.

Královna definitivně zarazila říjnový brexit bez dohody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Když se Boris Johnson stal předsedou vlády, oznámil, že Velkou Británii vyvede z EU ke 31. říjnu. Za každou cenu. Na rozdíl od své předchůdkyně v úřadu Theresy Mayové, která se neúspěšně snažila poslance přesvědčit, aby podpořili dohodu vyjednanou s EU, si Johnson řekl, že britský parlament obejde.

Požádal britskou královnu Alžbětu II., aby posvětila jeho záměr na vyhlášení parlamentní pauzy, tak aby poslanci neměli příliš mnoho času reagovat na tvrdý brexit. Její Výsost Johnsonův plán posvětila.

Je třeba dodat, že Johnson odmítal, že chce vyhlásit parlamentní pauzu kvůli tvrdému brexitu. Prý si přál řešit především domácí problémy.

Ale poslanci zareagovali takřka bleskově. Ještě před vyhlášením parlamentní přestávky schválili zákon, který Johnsonovi fakticky tvrdý brexit zapovídá. Zákon projednala i horní komora britského parlamentu a podle informací agentury Reuters ho podepsala i britská královna, takže je platný a Johnson se jím musí řídit.

V praxi to znamená, že Britové mohou odejít z EU, ale nesmí se tak stát bez dohody. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…