Kravál před ministerstvem. Přišli tam protestovat studenti, kterým chtějí zrušit soukromou vysokou školu

26.09.2015 11:39

Přibližně dvě stě studentů speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) protestuje před budovou Ministerstva školství proti rozhodnutí akreditační komise (AK), která vydala nesouhlasné stanovisko k prodloužení akreditace tohoto magisterského oboru. Naplánovány jsou projevy studentů, vedení školy a vystoupit by měla i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která se na demonstraci přišla podívat.

Kravál před ministerstvem. Přišli tam protestovat studenti, kterým chtějí zrušit soukromou vysokou školu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Valachová

Akreditace oboru vyprší 30. září. Ministerstvo školství uvedlo, že ji podle zákona nemůže svévolně prodloužit. Více než 700 studentů speciální pedagogiky UJAK, z nichž je většina pedagogů doplňujících si kvalifikaci, ale chce dostudovat na této soukromé vysoké škole. Nechtějí tak dělat přijímačky a na základě jejich výsledku případně přejít na veřejnou VŠ. Konkrétní podmínky na jednotlivých školách nejsou známy – zejména pro studující učitele zřejmě není v obdobných oborech dostatečná kapacita.

Vedení UJAK, největší soukromé vysoké školy v Česku, se nadále snaží rozhodnutí akreditační komise zvrátit. Žádá Ministerstvo školství, aby vyzvalo akreditační komisi k novému jednání o prodloužení akreditace pro speciální pedagogiku. Aby mohla být akreditace prodloužena, musel by se ale celý proces stihnout do středy 30. září, kdy platnost současné akreditace vyprší.

Akreditační komise škole vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá množství pedagogů. Studenti navíc podle komise často nemají odpovídající praxi, vážné nedostatky jsou prý i ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté. Na jaře komise prodloužila akreditaci na dostudování studentů do konce září. UJAK žádal o další prodloužení do konce roku 2016, ale neuspěl.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…