Kremlík opět ujišťoval poslance, že výběr mýta není ohrožen

16.10.2019 19:40

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) dnes opětovně ujišťoval poslance, že spuštění nového mýtného systému od 1. prosince i výběr mýtného není ohroženo. Opoziční poslanci se však přesto netajili výhradami a výběr nového provozovatele mýtného systému kritizovali. Rozprava skončila bez usnesení, nikdo z poslanců žádné nenavrhl. Ministr již dříve v obdobném duchu informoval sněmovní kontrolní výbor.

Kremlík opět ujišťoval poslance, že výběr mýta není ohrožen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Vladimír Kremlík
Přechod na nový mýtný systém provázejí spory, které vede dosavadní správce systému, společnost Kapsch, s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, ÚOHS, a Ministerstvem dopravy. Antimonopolní úřad v minulých týdnech zakázal plnění smlouvy mezi státem a vítězným konsorciem. Pro zákaz uložil roční odklad. Ministerstvo s rozhodnutím nesouhlasí a podalo proti němu rozklad. Kromě toho ovšem zahájilo přípravy nové soutěže na nového provozovatele. Ten by spravoval v současnosti připravovaný systém.
 
Podle předsedy SPD Tomia Okamury provázejí výběrové řízení nejasnosti a vítěz jednal ve spolupráci s Ministerstvem dopravy. „Nejde o efektivitu, ale o to, aby miliardy dostala předem vybraná firma,“ uvedl. Stát se podle Okamury vlastními chybami dostal do situace, kdy nemá ani po letech vyřešený systém výběru mýta.
 
Poslanec ODS Stanislav Blaha označil mýtný tendr za největší podvod vlády Andreje Babiše (ANO) na starosty a hejtmany. Připomněl, že Kremlíkův předchůdce Dan Ťok (za ANO) sliboval nulovou sazbu pro 900 kilometrů nově zpoplatněných silnic první třídy, a dokonce podepsal příslušné memorandum. Nynější ministr to ale kvůli podmínkám soutěže změnil a na těchto silnicích má být plná sazba.
 
Jan Bartošek (KDU-ČSL) poděkoval Kremlíkovi za to, že nenatírá vše „narůžovo“, jak to podle lidoveckého poslance dělal ministrův předchůdce Ťok. Kremlík na Bartoškův dotaz mimo jiné řekl, že část nynějšího mýtného systému bude využita pro nový systém. Část chce stát využít v rámci inteligentních dopravních systémů, například pro kamerové systémy, proměnné dopravní značení, detekci jízdy v protisměru nebo vysokorychlostní vážení. Ministr také vyzval dopravce, aby nečekali na to, jak se situace vyvine, a registrovali se do nového systému.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …