Krize na Ukrajině je bezpečnostním rizikem, řekl Stropnický

16.05.2014 11:52

Stávající krize na Ukrajině, kde dochází ke střetům povstalců s ukrajinskou armádou, představuje podle českého ministra obrany Martina Stropnického vážné bezpečnostní riziko. Během diskuze ministrů obrany nebo státních tajemníků ze zemí Visegrádské čtyřky (V4) na konferenci Globsec v Bratislavě se Stropnický také vyslovil pro úzké spojenectví Evropy se Spojenými státy a netajil potřebu zvýšení výdajů České republiky na obranu.

Krize na Ukrajině je bezpečnostním rizikem, řekl Stropnický
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

„Dostali jsme se do situace, kdy čelíme riziku, které je bezprecedentní. Nejde o klasický konflikt, ale zároveň je to vážná bezpečnostní situace. Těžko říct, zda jde o občanskou válku a kdo za kým stojí," řekl Stropnický a dodal, že situace na Ukrajině je nepřehledná.

Země EU i NATO by měly ohledně Ukrajiny postupovat jednotně

Členské země EU i NATO by podle ministra měly ohledně ukrajinského konfliktu postupovat jednotně. „Veřejnost může pokládat unijní či alianční kroky jako málo razantní nebo váhavé. Velmi důležité je, aby byl zachován společný hlas. Není tak snadné ho dodržet, doposud se to daří," uvedl Stropnický.
Současně se vyslovil pro pokračování úzkých vztahů mezi Evropou a Spojenými státy v oblasti bezpečnosti. „Já osobně jsem velmi zastáncem transatlantické vazby. Přítomnost Spojených států je z bezpečnostního hlediska v našem prostoru zásadní," poznamenal Stropnický.

Český ministr spolu s kolegy z dalších zemí ze skupiny V4, do které kromě ČR patří také Slovensko, Maďarsko a Polsko, hovořil na konferenci i o vzájemné spolupráci těchto států ve vojenské oblasti. Za významný a pilotní projekt této spolupráce Stropnický označil plány států V4 vytvořit do roku 2016 společné vojenské uskupení o síle 3000 až 4000 vojáků.

Už v březnu se ministři obrany V4 shodli rovněž na dlouhodobém rozvoji spolupráce, například v oblasti obranného průmyslu, a na větším zapojení firem vyrábějících produkty pro armádu v rámci V4.

Obrana může žádat navýšení rozpočtu, až ukáže, že penězi nemrhá

Česko podobně jako další členské země NATO nesplňují požadavek Aliance, aby na obranu vynakládaly alespoň dvě procenta výkonu ekonomiky. V případě Česka je to zhruba 1,1 procenta hrubého domácího produktu. Podle Stropnického Ministerstvo obrany před případným navýšením peněz na armádu musí nejprve prokázat, že dokáže efektivně hospodařit s nynějším rozpočtem. „Ministerstvo obrany nikdy nepatřilo k báječným hospodářům. My se musíme naučit nejdřív spravovat rozpočet, dokázat, že utrácíme za správné věci a že nepromrháme všechny prostředky na mandatorní výdaje nebo na provoz. Pak můžeme dosáhnout žádoucího navýšení," uvedl ministr. Doplnil, že Česko připravuje politickou deklaraci, která se má stát základním dokumentem ohledně obrany země a která by měla obsahovat také výhled finančního rámce na obranu na zhruba pět let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…